ورم بینی بعد از عمل

در همه فرایندهای جراحی برش هایی برای اجرای فرایند جراحی ایجاد می شود و بدن در طول چند هفته بعد از عمل مشغول ترمیم آنهاست. جراحی بینی که یک عمل جراحی رایج در سراسر دنیا می باشد با اهداف زیبایی و رفع مشکلات عملکردی انجام می شود. صرفنظر از هدف دنبال شده، جراحی بینی نیز از این امر مستثنی نبوده و بدن همان واکنش را در تلاش برای بهبود دادن ناحیه تحت جراحی قرار گرفته انجام می دهد. ورم بینی بعد از جراحی یک عارضه جانبی مورد انتظار در فرایند بهبود می باشد که فروکش کردن آن به زمان نیاز دارد. بینی از غضروف و استخوان و پوست تشکیل شده است و برای بهبود این چارچوب بعد از جراحی چند ماه زمان لازم است. در ادامه توضیحات جامع و کامل ارائه شده را از دست ندهید تا با کسب اطلاعات مفید بتوانید گام مثبتی در زمینه مدیریت و کنترل ورم بعد از عمل بینی بردارید.

 

ورم بینی

 

انواع ورم بینی

به طور کلی دو نوع ورم بعد از رینوپلاستی شکل می گیرد. ورم نوع اول ورمی است که بلافاصله بعد از جراحی بوجود آمده و به ضربه های وارد آمده به بینی در طول جراحی ارتباط دارد. نوع دوم ورم، دراز مدت و طولانی بوده و به احتباس مایعات در زیر پوست نسبت داده می شود.

ورم بینی از نوع اول بلافاصله بعد از عمل قابل رویت است و در اثر التهاب جراحی ایجاد می شود. این نوع ورم اغلب با کبودی همراه است. بدن بیماران مختلف به روش های متفاوتی بهبود پیدا می کند. هر چند درجه ورم بعد از جراحی تا حدودی به ویژگی های بدن هر بیمار ارتباط دارد ولی تکنیک رینوپلاستی استفاده شده توسط جراح نیز نقش مهمی در درجه ورم شکل گرفته بعد از راینوپلاستی دارد.

جراحی های بینی با یکی از دو روش باز یا بسته انجام می شود ولی صرفنظر از اینکه جراح چه روشی را برای اجرای فرایند استفاده کرده است، ورم بینی بعد از جراحی یک عارضه طبیعی اجتناب ناپذیر محسوب می گردد.

تکنیک های جراحی برای کاهش ورم بینی بعد از عمل 

 برای کاهش تورم پس از جراحی کردن دماغ چه باید کرد؟ این سوالی است که بسیاری از بیماران رینوپلاستی از پزشک خود می پرسند. در طول جراحی پوست بینی کنار زده می شود تا جراح بتواند به چارچوب استخوانی و غضروفی بینی دست پیدا کند. شیوه و تکنیک استفاده شده برای کنار زدن پوست بینی می تواند در کنترل درجه ورم بعد از جراحی موثر واقع شود. مانورها در جراحی بینی میلی متری است و همین حرکات مینیاتوری و ریز آثار قابل ملاحظه ای را بر جای می گذارند. میزان دقیق و صحیح کنار زدن پوست برای دستیابی به غضروف و استخوان بینی به اندازه ای که حداقل ورم بینی بعد از جراحی را به دنبال داشته باشد چیزی است که با مهارت و تجربه جراح در ارتباط مستقیم است.

استفاده از کمپرس یخ بلافاصله بعد از جراحی استراتژی مفید دیگر برای کمک به مهار کردن ورم است. جراح بینی به بیمار توصیه می کند که در طول 24 ساعت اول بعد از عمل در فواصل 15 دقیقه ای بر روی گونه ها و اطراف چشم ها کمپرس یخ قرار دهد. اجرای این کار دارای محدودیت زمانی است و اگر این کار به روز دوم بعد از عمل موکول شود هیچ اثر مثبتی نخواهد داشت.

ورم بینی از نوع ثانویه که ماندگاری بیشتری دارد ، به احتباس یا به دام افتادن مایعات در زیر پوست بینی نسبت داده می شود. در زمان رینوپلاستی غضروف و استخوان شکل داده می شوند و گرافت ها برای شکل دهی به بینی با هدف دستیابی به نتیجه مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرند. بعد از این تغییرات پوست مجدداً به روی چارچوب بینی برگردانده می شود.

پوست تلاش می کند تا با شکل جدید بینی سازگار شود. در طول این تلاش مایعات در زیر پوست و روی غضروف به دام می افتند. بنابراین چندین ماه طول می کشد که این مایعات خود را از دامی که در آن اسیر شده اند نجات داده و از زیر پوست خارج شوند. نیروی جاذبه فاکتور دیگر تاثیر گذار بر روی ورم بعد از عمل بینی است. اگر اندکی دقت کنید متوجه می شوید که ورم در بخش های فوقانی بینی سریع تر از نوک بینی فروکش می کند. نیروی جاذبه بیشترین تاثیر را بر روی نوک بینی می گذارد.

فاکتورهای تاثیر گذار در تورم بینی پس از راینوپلاستی

فاکتورهایی وجود دارند که می توانند بر روی احتباس مایعات در زیر پوست بعد از جراحی اثر بگذارند. یکی از اصلی ترین آنها ضخامت پوست است. هر قدر پوست دماغ ضخیم تر باشد درجه ورم بینی نیز بیشتر است. پزشک در طول جلسه مشاوره پوست بینی بیمار را معاینه می کند و با در نظر گرفتن ضخامت آن بهترین تکنیک را انتخاب می نماید.

در این مرحله از جراحی بمنظور کمک به حل مشکل طولانی شدن تورم بعد از عمل، از بیمار خواسته می شود تا مصرف نمک را در رژیم غذایی خود به حداقل برساند. با توجه به اینکه ورم نوع دوم عمدتاً به احتباس مایع نسبت داده می شود کاهش مصرف نمک در هفته های منتهی به روز جراحی و پس از آن می تواند کمک قابل ملاحظه ای به کنترل تورم کند.

مراحل فروکش کردن ورم بعد از عمل بر مبنای هفتگی

  • هفته اول:

بلافاصله بعد از جراحی، دماغ بیمار گچ گرفته می شود. این گچ به کنترل تورم بینی کمک کرده و از آن موضع در برابر ضربات و آسیب های احتمالی مراقبت می کند. این گچ در هفته اول برداشته می شود. در زمان برداشته شدن گچ آنچه از شکل بینی تان مشاهده می کنید چیزی نیست که در نتیجه نهایی جراحی ترسیم شده است. بینی در این مرحله به شدت ورم دارد و نتیجه نهایی بعد از فروکش کردن این ورم نمایان می شود. صبور باشید.

  • هفته دوم:

در طول هفته دوم هر چند بخش عمده ای از ورم بینی فروکش کرده ولی این ناحیه همچنان متورم است. با این حال شاهد بهبود بینی تان هستید. در پایان هفته دوم بسیاری از بیماران می توانند فعالیت های نرمال از قبیل بازگشت به محل کار یا تحصیل را از سر بگیرند ولی باید از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین جداً خودداری کنند.

  • هفته سوم و چهارم:

با رسیدن به پایان هفته چهارم یک ماه از عمل بینی شما گذشته است. هر چند هنوز مقدار جزئی از ورم باقی مانده ولی چندان قابل مشاهده نیست. علیرغم این آنچه اکنون از شکل بینی تان می بینید هنوز نتیجه نهایی جراحی محسوب نمی شود و تا رسیدن به آن نقطه هنوز مقداری راه باقی مانده است. نتیجه نهایی عمل دماغ بعد از یک سال نمایان می شود.

چگونه ورم بینی بعد از عمل را کاهش دهیم؟

ورم بعد از رینوپلاستی اجتناب ناپذیر است ولی می توان با استفاده از راهکارهایی آن را مدیریت کرده و کاهش داد. برخی از این اقدامات شامل موارد زیر می باشد:

  1. انتخاب جراح یک قدم بسیار مهم محسوب می شود. یک جراح بینی خوب استفاده از تکنیک های مناسب با ویژگی های منحصر بفرد هر بیمار را یک نکته کلیدی در به حداقل رساندن تورم می داند.
  2. استفاده از کمپرس یخ می توانددر فروکش کردن سریع تر ورم بینی اولیه و کاهش درد موثر واقع شود. دنبال کردن دستورالعمل های جراح در خصوص قرار دادن یخ در مکان های مناسب در صورت در فواصل زمانی توصیه شده بسیار حائز اهمیت است.
  3. خوابیدن در حالت لم داده راهکار دیگر در کمک به کاهش تورم است. با استفاده از چند بالش در زیر سر می توانید از وارد آمدن فشار به صورت جلوگیری کنید. این کار باعث می شود که از حجم ورم در بینی کاسته شده و درد تا مقدار قابل ملاحظه ای کاهش یابد.
  4. مصرف نمک را محدود کنید. به حداقل رساندن مصرف نمک باعث کاهش تجمع مایعات در زیر پوست بینی می شود. به این ترتیب میزان ورم بعد از عمل نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

نتیجه نهایی رینوپلاستی چه زمان آشکار می شود؟

انتظار برای دیدن نتیجه ای که مدت ها منتظرش بوده اید می تواند اندکی طاقت فرسا باشد ولی باید صبور باشید. در طول چند هفته اول بعد از عمل شاهد بهبود روزافزون بینی تان هستید و می بینید که بینی تان هر روز زیبا و زیباتر می شود. ولی با توجه به اینکه نتیجه نهایی بعد از فروکش کردن کل ورم بینی نمایان می شود و از طرفی فرو نشستن کل ورم یک پروسه زمانبر است، لازم است اندکی صبور باشید. حوصله به خرج دادن برای تجربه کردن لحظه ای که شاید بتوان گفت یکی از به یاد ماندنی ترین اتفاقات شیرین زندگی تان است قطعاً ارزش این صبر را دارد.

برای کاهش ورم بعد از عمل بینی چه بخوریم؟

بعد از عمل بینی، مصرف مواد غذایی مناسب می‌تواند به کاهش ورم کمک کند. البته، مهم است پیش از مشورت با پزشک خود تغییرات غذایی ایجاد نکنید و دستورات او را رعایت کنید. در اینجا چند نکته مربوط به تغذیه برای کاهش ورم بعد از جراحی بینی آورده شده است:

  • مصرف آب و مایعات سالم: آب مهمترین عنصر برای کاهش ورم است. مصرف آب کافی به حفظ رطوبت بدن کمک کرده و به جلوگیری از شدت یافتن ورم کمک می‌کند.
  • مواد غذایی ضد التهاب: مصرف مواد غذایی ضد التهاب مانند میوه‌ها و سبزیجات باعث کاهش ورم و التهابات می‌شود. زنجبیل و کرفس نیز به عنوان مواد ضد التهاب طبیعی شناخته می‌شوند.
  • مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C : مواد غذایی حاوی ویتامین C مانند پرتقال، توت فرنگی و نارنجی به بهبود فرآیند بهبودی و کاهش ورم کمک می‌کنند.
  • مصرف پروتئین: مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین، مانند گوشت ماهی، مرغ و لبنیات، در کمتر کردن تورم موثر هستند
    مصرف مواد غذایی با مقدار مناسب نمک: مصرف مقدار مناسب نمک مهم است. مقدار زیاد نمک به طور مستقیم بر بیشتر شدن میزان ورم بینی بعد از عمل تاثیرگذار است.
  • مصرف غذاهای نرم: غذاهای نرم و میکس شده مانند ، سوپ‌های مایع و غذاهای پخته که بلع راحتی دارند می‌توانند فشار وارد بر ناحیه بینی را کاهش دهند.

چگونه ورم چشم بعد از عمل بینی را کم کنیم؟

کاهش ورم چشم بعد از عمل بینی می‌تواند از طریق اقداماتی ساده انجام شود. اما به یاد داشته باشید که همواره مهم است توصیه‌های پزشک خود را رعایت کنید و در صورت هرگونه مشکل یا نگرانی، به او اطلاع دهید. در ادامه چند راهنمایی برای کاهش ورم چشم بعد از عمل بینی آورده شده است:

  1. استراحت: استراحت کافی بسیار اهمیت دارد. تا زمانی که پزشک شما توصیه به استراحت داده است، سعی کنید بیشتر بخوابید و فعالیت‌های سنگین را کاهش دهید.
  2. استفاده از یخ: قرار دادن یخ یا کمپرس‌های سرد بر روی چشم‌ها به مدت کوتاه (حدود 15 دقیقه) می‌تواند به کم شدن ورم کمک کند. از مستقیم قرار دادن یخ بر روی پوست جلوگیری کنید و از یک دستمال یا پارچه نازک برای پوشش استفاده کنید تا از تحریک پوست جلوگیری شود.
  3. استفاده از داروهای توصیه شده: اگر پزشک شما داروهایی برای کاهش ورم تجویز کرده است، آنها را به دقت مطابق توصیه‌های او مصرف کنید.

اجتناب از فعالیت‌های پرفشار: در روزهای اولیه پس از عمل بینی، فعالیت‌های شدید و خسته‌کننده را به تعویق بیاندازید.

قرص برای کاهش ورم بینی بعد از عمل

انواع قرص‌های تجویزی برای کاهش ورم بینی:

  1. داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs): این داروها مانند ایبوپروفن و ناپروکسن به طور موقت التهاب و درد را کاهش می‌دهند. مصرف این داروها باید طبق دستور پزشک و با دوز تجویز شده انجام شود.
  2. کورتیکواستروئیدها: این داروها مانند پردنیزولون، التهاب را به طور قوی‌تر از NSAIDs کاهش می‌دهند. اما به دلیل عوارض جانبی بیشتر، مصرف آنها باید تحت نظر پزشک و برای مدت زمان کوتاه باشد.
  3. آنزیم بروملائین: این آنزیم که از آناناس استخراج می‌شود، به کاهش التهاب و تورم کمک می‌کند. بروملائین به صورت مکمل غذایی بدون نسخه در دسترس است.

نکات مهم در مصرف قرص برای کاهش ورم بینی:

  • قبل از مصرف دارویی، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
  • در صورت داشتن سابقه بیماری یا مصرف سایر داروها، پزشک را مطلع کنید.
  • به دوز و زمان مصرف داروها توجه کنید و از مصرف بیش از حد آنها خودداری کنید.
  •  در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی، مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

آیا نوک بینی پس از عمل بیشتر از نواحی دیگر ورم می کند؟

بله، نوک بینی به طور کلی بعد از عمل بیشتر از سایر نواحی ورم می‌کند. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد:

  1. ظرافت: نوک بینی از بافت ظریف‌تر و نازک‌تر با عروق خونی بیشتری نسبت به سایر قسمت‌های بینی تشکیل شده است. این امر باعث می‌شود که بیشتر در معرض التهاب و تورم ناشی از عمل جراحی قرار بگیرد.
  2. کار زیاد: جراحان در طول عمل رینوپلاستی تغییرات بیشتری را در نوک بینی ایجاد می‌کنند. تراشیدن، بخیه زدن و تغییر شکل غضروف و پوست در این ناحیه بیشتر انجام می‌شود و به همین دلیل تورم ناشی از عمل نیز در این قسمت بیشتر خواهد بود.
  3.  نقطه کانونی: نوک بینی در مرکز صورت قرار دارد و بیشتر جلب توجه می‌کند. به همین دلیل، حتی مقدار کمی ورم در این ناحیه بیشتر به چشم می‌آید.

مراحل کاهش ورم نوک بینی:

  •  هفته اول: در این هفته، بیشتر ورم قابل مشاهده است. نوک بینی ممکن است پف کرده و بی‌حس به نظر برسد.
  •  هفته دوم: ورم به تدریج فروکش می‌کند و شکل نهایی بینی بیشتر مشخص می‌شود.
  •  ماه اول: حدود 80 درصد ورم از بین می‌رود.
  •  6 تا 12 ماه: ورم به طور کامل از بین می‌رود و شکل نهایی بینی خود را نشان می‌دهد.
دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا ، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها