جراحی بینی استخوانی

آیا بینی شما بدشکل است؟ آیا قوز روی بینی تان خصوصاً از نمای نیمرخ اعتماد به نفس تان را به شدت کاهش داده است؟ آیا نمی توانید از راه بینی راحت نفس بکشید و آیا داشتن یک بینی زیبا به یک رویا برایتان تبدیل شده است؟ اگر چنین است مقاله حاضر را که حاوی توضیحات جامع و کامل درباره جراحی بینی استخوانی است حتماً مطالعه کنید تا با گرفتن یک تصمیم درست در انتخاب بهترین جراح برای عمل بینی استخوانی تهران و قرار گرفتن تحت جراحی بینی برای همیشه با مشکلات بینی تان خداحافظی کنید و بتوانید با اطمینان خاطر، صحیح ترین قدم را در دستیابی به یک نتیجه رضایت بخش، چشم نواز و تحسین برانگیز بردارید.

چطور بفهمیم که بینی مان استخوانی است؟

بینی های استخوانی به داشتن پوست نازک و بافت غضروفی محکم و قوی معروف هستند. شاید برای شما تشخیص ضخامت پوست و نیز قدرت بافت غضروفی امکان پذیر نباشد ولی اگر روی پل بینی تان برآمدگی شبیه به قوز وجود دارد، این می تواند نشانه بارزی در استخوانی بودن بینی تان باشد. اگر بینی تان استخوانی است خبر خوب برای شما زیباجوی عزیز این است که باید انتظار یک نتیجه فوق العاده از جراحی بینی تان را داشته باشید. بینی های استخوانی به دلیل برخورداری از ویژگی هایی که ذکر شد، نتیجه جراحی چشم نوازتری را به دست می دهند.

بهترین مدل جراحی بینی استخوانی

بینی کانونی ترین عضو صورت است و ناهنجاری ها در شکل این اندام، زیبایی طبیعی چشم ها، موها و سایر بخش های صورت را تحت تاثیر قرار می دهد. این دغدغه ها باعث روی آوردن بسیاری افراد به سمت عمل بینی شده است. در طول فرایند جراحی می توان بینی استخوانی را با مدل های مختلفی عمل کرد. جراحی بینی طبیعی ، عمل زیبایی بینی استخوانی با مدل فانتزی و نیمه فانتزی، از گزینه های قابل انتخاب با در نظر گرفتن فاکتورهای متعدد می باشد.

در جراحی بینی استخوانی طبیعی، رویکرد بهترین جراح بینی به سمت خلق بینی است که آثار جراحی به هیچ وجه در آن مشهود نمی باشد گویی فرد از همان ابتدا صاحب یک بینی زیبا و خدادادی بوده است. در این مدل بینی اغلب پل بینی صاف می شود و زاویه بین لب بالا و بینی بین 90 تا 95 درجه تنظیم می گردد. در عمل بینی استخوانی با مدل فانتزی و نیمه فانتزی، پل بینی قوس دار است و زاویه بین لب بالا و بینی ، بازتر از 90 درجه است. همین امر باعث هدایت شدن نوک بینی به سمت بالا می شود. بانوان از عمده طرفداران این مدل بینی هستند.

مزایای جراحی بینی استخوانی

دلایل مختلفی وجود دارد که در زنان و مردان برای بهره مند شدن از مزایای جراحی زیبایی بینی استخوانی ایجاد انگیزه می کند. برخی از این مزایا شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش یا افزایش اندازه بینی
 • تغییر شکل نوک بینی
 • تغییر اندازه سوراخ های بینی
 • تغییر زاویه نوک بینی
 • کاهش یا افزایش فاصله بین بینی و لب بالا
 • درمان کجی یا عقابی شکل بودن بینی طی جراحی بینی کج استخوانی
 • رفع قوز یا برآمدگی بدشکل روی پل بینی
 • بهبود تناسب بین بینی و سایر بخش های صورت

یکی از بزرگترین مزیت های جراحی بینی استخوانی در تهران این است که بیمار می تواند تنها در طول یک فرایند عمل زیبایی بینی استخوانی ، از مزایای متعددی برخوردار شود. وقتی فرایند عمل بینی استخوانی تکمیل شد و بهبود به طور کامل اتفاق افتاد، فرد می تواند برای تمام طول عمر، از مزایای خلق شده در این اندام لذت ببرد. حتی یک ناهنجاری جزئی در بینی می تواند هارمونی کل صورت را از بین ببرد. یک جراح بینی استخوانی خوب با به کار گیری تکنیک های پیشرفته می تواند پروفایل صورت را بهبود بخشیده و تناسب را بین بینی و سایر بخش های صورت خلق نماید.

نقش پوست در جراحی بینی استخوانی

در عمل بینی استخوانی ، پوست نقش بسیار مهمی را در دستیابی به نتیجه مطلوب ایفا می کند. جراح بینی استخوانی ساختارهای پایه بینی از قبیل غضروف و استخوان را بمنظور شکل دهی و بهبود شکل ظاهری ، تغییر می دهد. انعطاف پذیری ، ضخامت و شرایط کلی پوست در زمان ترسیم پلن درمان در نظر گرفته می شود. اگر جراح تشخیص دهد که ضخامت پوست به گونه ای است که نتیجه جراحی را تحت تاثیرات منفی خود قرار خواهد داد ، تکنیک هایی را برای ایجاد تغییراتی جهت بهبود کیفیت پوست ، لحاظ می کند. این تکنیک ها می تواند شامل نازک کردن یا پروسیجرهای گرافتینگ برای ارتقا دادن ویژه های کیفی پوست با هدف بهبود بخشیدن به نتایج باشد. به طور کلی ، به هیچ وجه نمی توان نقش و تاثیر پوست بر روی به نمایش در آمدن تغییرات ایجاد شده در چارچوب استخوانی و غضروفی و نیز نتیجه نهایی روند جراحی را نادیده گرفت.

روش های جراحی بینی استخوانی

دو روش اصلی برای انجام جراحی بینی استخوانی وجود دارد:

1. رینوپلاستی بسته:

 • در این روش، برش‌ها در داخل بینی، در سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شوند.
 • این روش به دلیل عدم ایجاد برش خارجی، جای زخم قابل مشاهده‌ای برجای نمی‌گذارد.
 •  رینوپلاستی بسته برای تغییرات جزئی در ساختار بینی مناسب‌تر است.
 •  دوره نقاهت این روش کمی کوتاه‌تر است.

2. رینوپلاستی باز:

 •  در این روش، علاوه بر برش‌های داخل بینی، یک برش کوچک نیز در ناحیه کلوملا (تیغه بین دو سوراخ بینی) ایجاد می‌شود.
 •  این روش دید کامل‌تری به جراح برای انجام تغییرات پیچیده‌تر در ساختار بینی می‌دهد.
 •  رینوپلاستی باز برای اصلاحات اساسی‌تر در ظاهر بینی مناسب‌تر است.
 • دوره نقاهت این روش کمی طولانی‌تر است و ممکن است بهبودی جای زخم جزئی در ناحیه کلوملا کمی بیشتر طول بکشد.

چه کسانی داوطلب ایده ال جراحی بینی استخوانی هستند؟

مطالعات و آمار نشان می دهد که رینوپلاستی یکی از رایج ترین روندهای جراحی پلاستیک صورت است. با توجه به اینکه این یک فرایند گزینشی است داوطلبین آن باید از شرایط لازم از قبیل سلامت مطلوب و انتظارات منطقی از نتیجه درمان برخوردار باشند.

برخی بیماران برای رفع مشکلاتی از قبیل قوز موروثی بر روی پل بینی یا درمان بدشکلی ها و مشکلات تنفسی مرتبط با چارچوب بینی به تغییر دادن شکل ظاهری و بهبود عملکرد آن برای عمل بینی استخوانی در تهران اقدام می کنند. چند هفته قبل از فرایند، پزشک بینی شما را مورد آزمایش قرار می دهد و آزمایشاتی را تجویز می کند. نتیجه این آزمایشات به منظور ترسیم بهترین طرح درمان، مورد استفاده قرار می گیرد.

عمل بینی استخوانی زنانه

جراحی بینی استخوانی فرایندی است که از سوی زنان و مردان مورد تقاضا بوده و به جنسیت خاصی محدود نمی باشد. داوطلبین خانم در فرایند جراحی بینی استخوانی ، اغلب دوست دارند بینی استخوانی آنها علاوه بر رفع ایرادات ظاهری از قبیل قوز، دارای اندازه کوچک تری شده، باریک تر شده و به طور کلی شکل زنانه تری پیدا کند. آقایانی که تحت جراحی زیبایی بینی استخوانی در تهران قرار می گیرند اغلب خواهان این هستند که بینی آنها علاو بر رفع ایرادات ظاهری و عملکردی، شکل مردانه خود را حفظ کند. جراح ماهر و با تجربه با مورد ملاحظه قرار دادن این فاکتورها، تکنیک های مناسبی را برای هر بیمار ، متناسب با نیازهای منحصر به فرد او بر می گزیند تا هدف نهایی خلق هارمونی و بهبود ویژگی های ظاهری و عملکردی و ارتقا یافتن اعتماد به نفس محقق شود.

عمل بینی استخوانی بدون جراحی

تغییر شکل دادن ساختارها و مولفه های بینی و خلق یک نتیجه چشم نواز در این اندام جز با اجرای فرایند جراحی به روش دیگری قابل انجام نمی باشد. بنابراین عباراتی از قبیل زیباسازی بینی بدون جراحی، جراحی بینی استخوانی بدون عمل یا جراحی بینی با لیزر، بنرهای تبلیغاتی هستند که با هدف به دام انداختن افراد ساده لوح و به دلایل سودجویی انجام می شود.

گفته می شود برخی فرایندها از قبیل رینوپلاستی مایع با تزریق فیلر می تواند ناهموار های روی بینی را رفع کند اما نکته ای که باید به آن توجه کامل داشته باشید این است که این فرایند بدون جراحی به هیچ وجه نمی تواند تغییری در اندازه بینی ایجاد کرده و آن را کوچک کند و تنها با پر کردن بخش های ناهموار، شکل صاف تری را روی بینی ایجاد کرده و هیچ دسترسی به چارچوب داخلی نداشته و قادر به ایجاد هیچ تغییری در این چارچوب نمی باشد. همچنین نتیجه به دست آمده از این فرایند، تنها چند ماه دوام دارد. اگر خواهان یک نتیجه ماندگار ، زیبا و به واقع تحسین برانگیز هستید تنها راه حل شما جراحی بینی است.

عمل بینی استخوانی بدون بیهوشی چیست؟

عمل بینی استخوانی بدون بیهوشی، که با نام رینوپلاستی با بی‌حسی موضعی نیز شناخته می‌شود، نوعی از جراحی بینی است که در آن به جای استفاده از بیهوشی عمومی، از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه بینی استفاده می‌شود. در این روش، جراح از طریق تزریق داروهای بی‌حس کننده به بافت‌های بینی، حس درد را در این ناحیه از بین می‌برد. بیمار در حین عمل بیدار و هوشیار است، اما دردی را احساس نمی‌کند.

آیا عمل بینی استخوانی بدون بیهوشی برای شما مناسب است؟

این موضوع به شرایط فردی شما و نوع عمل بینی که مد نظر دارید بستگی دارد. برای تعیین اینکه آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر، باید با یک جراح بینی متخصص مشورت کنید.

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

 1. دو هفته قبل از عمل دماغ استخوانی از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، ویتامین E و دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خودداری کنید.
 2. اگر سیگاری هستید دو هفته قبل از جراحی، استعمال سیگار را ترک کنید.
 3. در زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حتماً از کرم ضد آفتاب SPF50 استفاده کنید.
 4. ملزوماتی از قبیل اسپری سالین، پماد وازلین و داروهای توصیه شده توسط پزشک را تهیه کنید.

مشاوره قبل از عمل بینی استخوانی

دستاورد دکتر مهدی صابری بهترین دکتر برای جراحی بینی استخوانی در تهران تاکید بر روی خلق یک تجربه به یادماندنی برای بیمار و تضمین نتایج طبیعی و چشم نواز می باشد. هدف از این دستاورد تقویت اعتماد به نفس در بیمار بعد از اجرای فرایند است. این جراح ماهر و با تجربه بینی استخوانی معتقد است که یک پزشک متعهد باید نظرات و ایده های بیمار را با یک چشم انداز مثبت بنگرد تا به این ترتیب یک محیط همکاری بین بیمار و پزشک خلق گردیده و قدم مثبتی در خلق بهترین نتیجه ممکن برداشته شود.

نوع بیهوشی در جراحی بینی استخوانی

رینوپلاستی تحت تکنیک های بیهوشی متنوعی قابل اجراست. انتخاب گزینه مناسب به فاکتورهای متعددی از قبیل ترجیح جراح ، پیچیدگی فرایند و سلامت عمومی بیمار وابسته است. در گزینه بیهوشی عمومی ، بیمار در خواب عمیق فرو می رود. این گزینه در جراحی های پیچیده و طولانی مورد استفاده قرار می گیرد. در بی حسی موضعی ، تنها ناحیه تحت جراحی ، بی حس می شود تا بیمار در طول جراحی ، احساس آرامش داشته باشد. جراحی هایی که تحت این گزینه بیهوشی انجام می شوند ، کمتر تهاجمی بوده و برای رفع ایرادات مختصر ، انتخاب می شوند.

جراحی بینی استخوانی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان مورد نیاز برای انجام پروسیجر جراحی در بینی استخوانی به فاکتورهای متعددی وابسته است. به طور کلی ، تغییرات ایجاد شده در چارچوب استخوانی بینی ، نتیجه دائمی را به دست می دهد. وقتی چارچوب بینی شکل داده می شود ، این زیبایی برای همیشه ماندگار خواهد بود. اگر بخواهیم فاز بهبود را هم به مدت زمان مورد نیاز برای عمل بینی استخوانی اضافه کنیم باید بگوییم که این مدت زمان ، بر حسب فاکتورهای متعدد از قبیل عوامل ژنتیکی و سبک زندگی متغیر است. در برخی افراد ، بینی با سرعت بیشتری روند بهبود را طی می کند و در برخی دیگر ، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بینی به بهبود کامل خود دست پیدا کند.

آیا عمل بینی استخوانی درد دارد؟

درد تجربه شده در طول جراحی ، در افراد مختلف ، متفاوت است. البته ، انتظار تجربه درجه ای از درد بعد از عمل ، کاملاً طبیعی است. مقدار این درد به عواملی از قبیل آستانه تحمل درد بیمار ، دامنه جراحی و تکنیک های استفاده شده در آن وابسته است. در طول جراحی ، از بیهوشی عمومی برای قرار دادن بیمار در حالت خواب کامل استفاده می شود. در نتیجه بیمار هیچ دردی را احساس نمی کند. پس از آن نیز پزشک داروهای مسکن را برای بیمار تجویز کرده و مواردی را به او توصیه می کند که اجرایشان می تواند به کاهش و مدیریت درد کمک کند.

بهترین پزشک جراحی بینی استخوانی در تهران

هر چند عمل بینی استخوانی یکی از رایج ترین انواع جراحی های بینی است ولی بعنوان یک عمل جراحی پیچیده تلقی می شود. پیچیدگی شکل دهی به بینی به این معنی است که بیمار باید در انتخاب یک جراح با تجربه، ماهر و دارای دانش به روز و تخصص بالا، دقت عمل لازم را به کار بندد. در شرایط ایده ال در مسیر دستیابی به یک نتیجه فوق العاده، یک رابطه همکاری بین بیمار و پزشک جراحی که درک عمیقی از رینوپلاستی بینی استخوانی داشته و صدها جراحی زیبایی با نتیجه درخشان را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است برقرار می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

 1. پد زیر بینی را در صورت آغشته شدن به خون تعویض کنید.
 2. حتی اگر احساس می کنید بینی تان گرفته است، تا دو هفته فین نکنید.
 3. گچ بینی را دستکاری نکنید. گچ بینی باید توسط پزشک برداشته شود.
 4. بخیه ها را با وازلین و گوش پاک کن تمیز چرب کنید.
 5. با استفاده از اسپری سالین، 4 تا 6 بار در روز داخل بینی را تمیز کنید تا فرایند بهبود سرعت بگیرد.
 6. برای کاهش تورم، در طول 48 ساعت اول بعد از عمل، سر را بالا نگه دارید.
 7. از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کرده و از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین خودداری کنید.

چند روز بعد از جراحی بینی استخوانی می توان به پهلو خوابید؟

بعد از عمل ، به بیمار معمولاً توصیه می شود که در طول هفته اول بعد از جراحی ، به پشت بخوابد. خوابیدن به پشت در حالت لمیده در طول مراحل اولیه بهبود ، خطر وارد آمدن فشار به بینی را کاهش می دهد و تاثیر بالقوه منفی روی نتیجه جراحی ، بر جای نمی گذارد. با توجه به اینکه در حالت خوابیدن به پهلو ، احتمال افتادن با صورت به روی زمین وجود دارد ، بهتر است حتی الامکان از خوابیدن در این پوزیشن ، حداقل در طول دوره ریکاوری ، خودداری کنید.

چه مدت بعد از عمل بینی استخوانی می توان ورزش کرد؟

زمان دقیق از سر گیری ورزش بعد از جراحی بینی استخوانی ، بر حسب دامنه جراحی و پروسه بهبود هر بیمار ، متفاوت است. به طور کلی ، بهتر است از ورزشهای سنگین و فعالیت هایی که احتمال بالا رفتن فشار خود در آنها وجود دارد ، حداقل تا چند هفته اول بعد از جراحی ، خودداری کنید. بالا رفتن فشار خون باعث می شود که به رگ های حساس ناحیه جراحی ، فشار وارد شده و آنها را در معرض خطر خونریزی قرار دهد. بعد از عمل ، می توانید در فواصل زمانی و مکانی کوتاه ، پیاده روی کنید. این کار از بروز هماتوم پیشگیری می کند. اغلب توصیه می شود با توجه به اینکه بافت بینی بعد از جراحی تا مدتی به شدت حساس و آسیب پذیر است ، حداقل تا شش هفته ، از ورزش هایی که احتمال وارد آمدن ضربه به بینی در آنها وجود دارد ، خودداری کنید.

بعد از جراحی بینی استخوانی چگونه حمام کنیم؟

دستورالعمل های مربوط به حمام کردن یا دوش گرفتن در طول دوره بهبود ، اندکی متفاوت است. بینی تا یک هفته بعد از جراحی ، گچ گرفته شده است و باید مراقب باشید تا خیس یا جابجا نشود. در طول این مدت می توانید موها را به روش سالن های آرایشگاه ، بشویید و برای شستشوی بدن ، به جای دوش گرفتن ، حمام کنید. بعد از برداشته شدن گچ بینی ، دوش گرفتن طبق روال قبل از عمل ، کاملاً بلامانع است.

آیا عمل بینی استخوانی بدون بیهوشی برای شما مناسب است؟
این موضوع به شرایط فردی شما و نوع عمل بینی که مد نظر دارید بستگی دارد. برای تعیین اینکه آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر، باید با یک جراح بینی متخصص مشورت کنید.

چه میزان ورم بعد از عمل بینی استخوانی نرمال است؟

میزان ورم بعد از عمل بینی استخوانی در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی مانند نوع عمل، پوست بیمار، تکنیک جراحی و مراقبت‌های بعد از عمل بستگی دارد. به طور کلی، ورم بینی استخوانی در سه تا چهار هفته اول بعد از عمل بینی استخوانی به تدریج فروکش می‌کند. اما ممکن است تا چند ماه ورم خفیفی در نوک و پل بینی استخوانی باقی بماند.

هزینه عمل بینی استخوانی در تهران

هزینه جراحی بینی استخوانی در تهران در بیماران مختلف و بر اساس نتیجه مورد نظر، متفاوت است و در جلسه مشاوره، یکی از مواردی است که پزشک در خصوص آن اطلاع رسانی های لازم را انجام خواهد داد. در ادامه، برخی فاکتورهای تاثیر گذار در تعیین هزینه عمل بینی استخوانی آمده است:

 • هزینه اتاق عمل
 • هزینه امکانات و خدمات ارائه شده از سوی مرکز درمان
 • هزینه داروها و ملزومات توصیه شده توسط پزشک جهت استفاده در دوره ریکاوری
 • دستمزد پزشک
 • موقعیت جغرافیایی مرکز درمان

آیا حتماً باید بعد از عمل بینی استخوانی به بینی چسب بزنیم؟

پزشک بعد از عمل به شما توصیه می کند برای مدت زمان مشخصی بعد از عمل بینی استخوانی تان به آن چسب بزنید. این کار هم یک علائم هشدار دهنده به اطرافیان است تا مراقب باشند که ناخواسته آسیبی به بینی تان وارد نکنند و هم اینکه اثر قابل ملاحظه ای در کاهش دادن سطح ورم بعد از عمل خواهد داشت.

عوارض عمل بینی استخوانی

آمار ثبت شده در خصوص عوارض عمل دماغ استخوانی در صورت اجرا به دست یک جراح با تجربه و ماهر، جراحی بینی استخوانی در تهران را در ردیف درمان های بدون عارضه قرار داده است. البته برخی عوارض جانبی در تمامی فرایند های جراحی، بعنوان عوارض اجتناب ناپذیر عمومیت دارد که در اینجا به آنها اشاره شده است:

 • خونریزی که در طول چند روز اول بعد از عمل متوقف می شود.
 • تورم و کبودی که بخش عمده ای از آن در طول چند هفته اول فروکش می کند.
 • عفونت که یک عارضه جانبی بسیار بعید بوده و در صورت اجرای دقیق توصیه های ارائه شده در خصوص مراقبت های بعد از عمل، به هیچ وجه اتفاق نخواهد افتاد.
دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا ، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها