علت تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی موضوعی است که همه زیباجویان تمایل دارند اطلاعات کاملی راجع به آن داشته باشند. کورتون ماده ای است که بدن به طور طبیعی تولید می کند. این ماده توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود و در حوزه پزشکی کاربردی وسیعی دارد. این ماده برای درمان آلرژی و بیماری های خود ایمن مورد استفاده قرار می گیرد. کورتون نقش مهمی در حفظ ایمنی بدن از طریق کاهش التهاب انجام می دهد. این دارو در حوزه جراحی بینی نیز بعنوان یک تکنیک برای دستیابی به نتیجه دلخواه مورد استفاده قرار می گیرد. تزریق کورتون بعد از جراحی بینی در پیشگیری از شکل گرفتن اسکار موثر است. البته تزریق آن باید تحت شرایط خاص و به تشخیص پزشک در کمیت های مناسب انجام شود.

تزریق کورتون

 

مزایای تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

عمل بینی یکی از خاص ترین جراحی های پلاستیک است که در آن با انجام عملیاتی بر روی پوست، ساختار استخوانی و غضروفی بینی تغییراتی در این اندام ایجاد می شود تا شکل و عملکرد مطلوب به دست آید. بعد از عمل بینی کبودی بعنوان واکنش بدن به آسیب های وارد شده به این اندام به طور طبیعی اتفاق افتاده و در مدت زمان کوتاهی فروکش می کند. ولی مسیر فروکش کردن ورم بینی چندان هموار نیست. ورم اغلب در نوک بینی و بالای آن خودنمایی می کند. افرادی که شدت ورم در نوک بینی آنها زیاد است داوطلبین خوبی برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی محسوب می شوند. اگر این عملیات تزریق با ورزش و ماساژهای توصیه شده توسط پزشک در بینی ترکیب شود، نتیجه بهتری را به دست خواهد داد.

چقدر بعد از تزریق آمپول کورتون ورم بینی میخوابد؟

به طور کلی، ورم بینی بعد از تزریق کورتون حدود 5 تا 6 روز طول می‌کشد تا فروکش کند. البته این زمان می‌تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. اما در برخی موارد، ممکن است تا 2 تا 3 هفته نیز طول بکشد تا ورم به طور کامل از بین برود. عوامل مختلفی می‌توانند بر سرعت فروکش کردن ورم بعد از تزریق کورتون تاثیر بگذارند:

 • میزان ورم بینی: اگر ورم بینی زیاد باشد، ممکن است زمان بیشتری برای فروکش کردن آن لازم باشد.
 • محل تزریق: اگر تزریق در محل‌هایی انجام شود که ورم بیشتری دارند، ممکن است ورم دیرتر فروکش کند.
 •  دوز کورتون: دوزهای بالاتر کورتون می‌توانند ورم را سریع‌تر از بین ببرند.
 •  سلامت عمومی فرد: افراد سالمی که سیستم ایمنی قوی دارند، ممکن است ورم بینی آنها سریع‌تر از افراد با سیستم ایمنی ضعیف فروکش کند.

عوارض تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

برای دستیابی به تاثیرات مثبت از فرایند مذکور باید مقدار مناسب و لازم از این ماده تزریق شود. غلظت بالای این ماده باعث نازک شدن پوست می شود و رگ های زیر پوست را نمایان می کند. این اتفاق می تواند تاثیرات زیبایی منفی بر روی بینی بر جای گذارد ؛ ولی این کل داستان نیست. تزریق کورتون بعد از جراحی بینی ، بیش از حد طبیعی باعث بروز مشکلات متعددی از قبیل چاقی، زخم معده، افسردگی، بدخلقی و افزایش خطر عفونت نیز می شود. بنابراین این ماده باید با کمیت مناسب تزریق شود تا مشکل شکل گیری فرورفتگی در بینی را به همراه نداشته و نتیجه درمان جراحی را به طور کامل تخریب نکند. تزریق ماده کورتون به کاهش ورم بینی کمک می کند ولی این یک فرایند تخصصی است که باید با مطالعه دقیق انجام شده و به مهارت بالای پزشک نیاز دارد.

آیا تزریق کورتون در شکل دهی بینی تاثیر دارد؟

بعد از رینوپلاستی بینی دچار ورم می شود. ورم بعد از جراحی بینی یک فرایند طبیعی است و بخشی از پروسه درمان محسوب می شود.گاهی اوقات ورم بینی شدید می شود از محدوده مجاز فرار می رود. در این شرایط ممکن است شکل بینی و حتی سلامت بیمار دچار آسیب شود. مقدار ورم به فاکتورهای متعددی وابسته است. نوع پوست یکی از این فاکتورهاست. هرچه پوست ضخیم تر باشد شدت ورم نیز در آن بیشتر خواهد بود. به همین دلیل بعد از جراحی بینی گوشتی در مقایسه با جراحی بینی استخوانی بعد از عمل دچار ورم بیشتری می شوند. البته ورم بینی بعد از یک سال به طور کامل فروکش می کند. در بدترین حالت دو سال زمان برای فروکش کردن ورم مورد نیاز است. با توجه به اینکه بیشتر بیماران برای مشاهده نتیجه جراحی خود بسیار مشتاق هستند از پزشک می خواهند تا تزریق را انجام دهد. البته پزشک تنها در صورت صلاحدید خود اقدام به انجام این کار خواهد کرد.

کنترل ورم بینی با تزریق کورتون

یکی از اقداماتی که برای کنترل ورم بینی بعد از رینوپلاستی انجام می شود استفاده از کورتون است. در طول فرایند جراحی بینی برش می خورد و بدن در واکنش به این اتفاق در تلاش برای ترمیم ناحیه آسیب دیده پوست جدید را در محل برش ایجاد می کند. اگر زخم عمیق باشد بافت ضخیمی به نام اسکار برای بهبود آسیب دیدگی عمیق ایجاد می شود. رنگ اسکار معمولاً قرمز یا صورتی است و گاهی در مقایسه با پوست ناحیه مجاور تیره یا روشن تر می شود. اگر بافت اسکار خیلی ضخیم باشد قطعاً شکل ظاهری خوشایندی نخواهد داشت. بنابراین تزریق کورتون بعد از جراحی بینی برای کنترل ورم باید تحت شرایط خاص و با علم و آگاهی کافی انجام شود تا تاثیر منفی بر روی نتیجه درمان بر جای نگذارد.

زمان مناسب برای تزریق کورتون

زمان مناسب برای انجام تزریق بر حسب پیامدهای ویژه در هر بیمار و توصیه های بهترین جراح بینی ، متفاوت می باشد. به طور کلی ، تزریق با هدف کمک به کاهش ورم و مدیریت کردن التهاب انجام می شود. زمان مناسب برای اجرای آن در بیماران مختلف متفاوت است و اغلب زمانی انجام می شود که فاز اولیه بهبود ، سپری شده باشد. بدن هر بیمار دارای ویژگی های منحصر بفرد خود می باشد بنابراین مشورت با پزشک بمنظور دریافت توصیه های سفارشی ، الزامی است.

نحوه تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

محلی که کورتون در آن تزریق می شود بسیار حائز اهمیت است. مهارت پزشک در انجام تزریق در نقطه صحیح حرف اول را در این میان می زند. پزشک بعد از تعیین محل مناسب برای تزریق، آن را با استفاده از محلول خاص ضدعفونی می کند. بیمار باید آرامش خود را حفظ کند چون قرار داشتن بافت در یک حالت ریلکس در زمان تزریق بسیار مهم است. دوز مورد نیاز برای تزریق توسط پزشک مشخص می شود. گاهی کورتون با ماده بی حسی ترکیب می شود تا فرایند با درد کمتری همراه باشد. بعد از تزریق ممکن است بیمار در ناحیه درمان احساس سوزش و خارش کند.

تزریق کورتون بعد از عمل بینی چند بار انجام می شود؟

هیچ قانون مشخصی در خصوص فواصل زمانی و تعداد دفعات مورد نیاز برای تزریق کورتون به بینی وجود ندارد ؛ چرا که ویژگی های بدن هر فرد متفاوت است و پزشک بر اساس تشخیص به دست آمده از ارزیابی های انجام گرفته بر روی بینی در این خصوص تصمیم گیری می کند.

تزریق آمپول کورتون

 

آیا بینی استخوانی بعد از جراحی به تزریق کورتون نیاز دارد؟

نیاز به تزریق کورتون در بینی‌های استخوانی بعد از جراحی، به عوامل مختلفی بستگی دارد و به طور کلی، کمتر از بینی‌های گوشتی رایج است.

 1. میزان تورم: به طور کلی، بینی‌های استخوانی بعد از جراحی تورم کمتری نسبت به بینی‌های گوشتی دارند. در صورتی که تورم بینی استخوانی بعد از گذشت چند ماه قابل توجه باشد، تزریق کورتون می‌تواند برای کاهش آن مفید باشد.
 2. تشکیل بافت اسکار: در برخی موارد، ممکن است بعد از جراحی کردن بینی استخوانی، بافت اسکار در محل برش‌ها ایجاد شود. هر چند در بینی های استخوانی با پوست نازک تشکیل اسکار کمتر اتفاق می افتد ، با این حال تزریق کورتون می‌تواند به جلوگیری از تشکیل بافت اسکار یا درمان آن کمک کند.
 3. نظر جراح: جراح بینی شما با توجه به شرایط و سابقه پزشکی شما، بهترین تصمیم را برای تزریق یا عدم تزریق کورتون خواهد گرفت.

چگونه برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی آماده شویم؟

اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید پزشک به شما توصیه می کند چند روز قبل از درمان برای پیشگیری از خونریزی مصرف این داروها را متوقف کنید. داروهای رقیق کننده خون می تواند باعث بالارفتن احتمال خونریزی در ناحیه تزریق شود.

آیا تزریق کورتون به بینی درد دارد؟

تجربه درد در طول تزریق کورتون بعد از رینوپلاستی در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد درد بسیار مختصری را تجربه می کنند و برخی دیگر ، آستانه درد پایین تری داشته و شدت احساس درد در آنها در حین تزریق ، بیشتر خواهد بود. آنچه در حین تزریق احساس خواهید کرد چیزی شبیه به نیشگون گرفتن یا مورمور شدن است. استفاده از کمپرس یخ یا بی حسی موضعی کمک می کند تا درد احتمالی و بالقوه را به حداقل رساند. اگر در خصوص درد در زمان تزریق کورتون به بینی دغدغه ای دارید ، حتماً با پزشک در میان بگذارید تا با راهنمایی های مفید خود ، این دغدغه را در شما رفع کند.

در چه مواردی باید تزریق کورتون بعد از جراحی بینی انجام شود ؟

تزریق این ماده به بینی بعد از رینوپلاستی در همه بیماران ضروری نیست. در صورتی که یکی از شرایط زیر بعد از عمل بوجود آید باید برای تزریق به پزشک مراجعه کنید:

 • ضخیم بودن پوست بینی: با توجه به اینکه احتمال شکل گیری بافت اسکار در پوست های ضخیم بیشتر است و بعد از شکل گیری بافت اسکار فرایند بهبود دشوار و متوقف می شود، فروکش کردن ورم نیز با مشکل روبرو خواهد شد. در صورت بروز این شرایط تزریق کورتون بعد از جراحی بینی الزامی خواهد بود.
 • ترمیمی بودن عمل بینی: زمانی که نوع عمل بینی، ترمیمی باشد در صورت لزوم پزشک کورتون را تجویز خواهد کرد.
 • عدم فروکش کردن ورم: اگر کاهش ورم بعد از عمل بینی با سرعت و کیفیت مطلوب در دوره زمانی مورد انتظار کاهش پیدا نکند، پزشک چند واحد کورتون را تجویز خواهد کرد.

تزریق آمپول کورتون چند سال بعد از عمل بینی ممکن است؟

تزریق آمپول کورتون بعد از عمل بینی به طور کلی تا چند سال امکان‌پذیر است، اما زمان مناسب آن به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد:

 •  کاهش تورم: اگر هدف از تزریق کورتون، کاهش تورم بینی باشد، معمولاً تا 6 ماه بعد از عمل می‌توان آن را انجام داد. البته در برخی موارد، ممکن است تا 1 سال بعد از عمل نیز تزریق کورتون برای کاهش تورم مفید باشد.
 • جلوگیری از تشکیل یا درمان بافت اسکار: اگر هدف از تزریق کورتون، جلوگیری از تشکیل یا درمان بافت اسکار باشد، می‌توان آن را تا چند سال بعد از عمل انجام داد.

هزینه تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

در خصوص هزینه  قانون کلی و مشخصی وجود ندارد. برخی پزشکان این فرایند را بعنوان بخشی از عملیات جراحی بینی فرض کرده و هزینه ای برای آن دریافت نمی کنند. در برخی موارد دیگر ممکن است هزینه ای برای انجام تزریق دریافت شود. در خصوص هزینه تزریق کورتون بعد از عمل بینی می توانید از پزشک خود کسب اطلاعات کنید.

مراقبت های بعد از تزریق کورتون به بینی

برخی نکات مهم وجود دارد که در دوره بعد از تزریق ، لازم است آنها را رعایت کنید:

 • استراحت کنید. بعد از تزریق به بدن تان فرصت بدهید تا کار خود را برای بهبود ناحیه ای که تزریق در آن صورت گرفته انجام دهد. از فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین که باعث شدت گرفتن فشار خون و بالا رفتن آن شود ، خودداری کنید.
 • بر روی ناحیه درمان شده ، کمپرس یخ قرار دهید تا درد کاهش پیدا کند.
 •  مراقب باشید آسیبی به ناحیه تزریق وارد نشود.

به خاطر داشته باشید که این دستورالعمل ها ، کلی است و جراح بینی متناسب با شرایط و نیاز بدن هر بیمار خود ، مناسب ترین دستور را برای او توصیه می کند.

آیا بعد از تزریق کورتون باید به بینی چسب زد؟

چسب زدن بینی بعد از تزریق کورتون بعنوان یکی از الزامات در فاز اقدامات بعد از تزریق محسوب نمی شود. تصمیم گیری برای لزوم یا عدم لزوم چسب زدن به بینی بعد از تزریق بر حسب ترجیحات و صلاحدید هر جراح و متناسب با نیازهای هر بیمار ، متفاوت می باشد.

دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا ، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها