آموزش چسب زدن بینی همراه با عکس و ویدیو

چسب زدن بینی بعد از جراحی یک عملکرد رایج در میان بیماران جراحی بینی بعد از تکمیل فرایند جراحی است. همه کسانی که بینی خود را عمل کرده اند ، بعد از برداشتن پانسمان به دغدغه جدید دچار می شوند که نحوه چسب زدن دماغ عمل شده است. بر اساس شنیده ها ، همه می دانیم که اگر بینی بعد از جراحی درست چسب زده شود ، به فرم مطلوب میرسد و البته بلعکس ! یعنی اگر این پروسه به درستی صورت نگیرد ، ممکن است شاهد نتیجه ناخوشایندی باشید.  استفاده از چسب بینی در طول دوره ریکاوری بوده و هدف از آن پشتیبانی از بینی، کمک به کاهش تورم و بهبود شکل ظاهری این اندام می باشد. از این بابت آموزش چسب زدن بینی بعد از جراحی یکی از الزامات است که هر بیمار باید نسبت به آن آگاه باشد. دکتر صابری ، جراح بینی تهران در ادامه تمامی نکات لازم در خصوص چسب بینی و نحوه استعمال آن را توضیح داده است.

 

چسب زدن بینی

 

مزایای چسب زدن بینی

 چسباندن چسب مخصوص بر روی بینی که یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی به حساب می آید ،  مزایای متعددی را به همراه دارد. مزیت شماره یک آن کمک به کاهش نوسانات تورم بعد از پروسیجر است. مزیت شماره دو کمک به بهبود کبودی، کاهش خونریزی، سرعت بخشیدن به فرایند بهبود و کمک به سازگار شدن پوست با شکل جدید خلق شده در چارچوب بینی می باشد. برخی بیماران به صورت روزانه چسب بینی خود را تعویض کرده و برخی دیگر هر چند روز یکبار اقدام به تعویض آن می کنند. بعد از یک دوره زمانی، به بیمار توصیه می شود تا برای مدتی تنها در طول شب به بینی چسب بزند چون در طول شب تورم افزایش می یابد.

آموزش نحوه چسب زدن بینی 

چسب زدن به بینی بعد از رینوپلاستی به روش های مختلفی انجام می شود. پزشک در روز برداشتن گچ بینی ، به بینی تان چسب می زند و آموزش های لازم را به شما می دهد تا بتوانید در زمان نیاز به تعویض ، این کار را خودتان در منزل به درستی انجام دهید. یکی از روش های رایج به شرح زیر می باشد:

  1.  چسب زدن بینی را از نوک بینی آغاز کنید. سه تا پنج تکه چسب را برش دهید. هر یک از آنها به طول 2 اینچ هستند. کار را از نوک بینی آغاز کنید. حتماً تکه های چسب را به گونه ای بچسبانید که حدود 30 تا 50 درصد یکدیگر را پوشش دهند. همین کار را به سمت بالا روی پل بینی ادامه دهید به طوریکه کل پل بینی پوشش داده شود.
  2. یک تکه چسب بلندتر را برش دهید و آن را به شکل U از زیر بینی بچسبانید. مراقب باشید سوراخ های بینی پوشانده نشوند.
  3.  مرحله شماره 1 را مجدداً تکرار کنید. این کار با هدف اطمینان از محکم قرار گرفتن چسبی که به شکل U به زیر بینی چسبانده بودید انجام می شود.

در حالت نرمال چسب بینی باید هر دو الی سه روز برداشته شده و چسب جدید چسبانده شود. بعد از چند هفته چسب زدن بینی تنها در طول شب انجام خواهد گرفت. این کار به منظور کمک به کاهش تورم انجام می شود.

 

آموزش چسب زدن بینی

 

اگر به بینی چسب نزنیم چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که بهترین جراح بینی تشخیص داد که بینی باید چسب زده شود موظف به انجام دستورالعمل او هستید. یک جراح خوب و با تجربه در ارتباط نزدیک با بیمار روند درمان را پیگیری می کند و در صورتی که چسباندن چسب برای دستیابی به نتیجه مورد نظر سودمند باشد، اجرای آن را ضروری اعلام خواهد کرد.

مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل

مدت زمان استفاده از چسب بینی در بیماران مختلف بر حسب نوع جراحی و تغییرات انجام شده بر روی بینی متغیر است. این کار معمولاً به مدت 1 الی 3 ماه بعد از فرایند رینوپلاستی انجام می شود. پزشک دستورالعمل های لازم را در این خصوص در اختیار بیمار قرار می دهد. در طول دوره چسب زدن به بینی، بیمار توسط پزشک ویزیت می شود تا از پیشرفت فرایند بهبود اطمینان حاصل گردد.

آیا قبل از زدن چسب به بینی باید پوست را تمیز کنیم؟

قبل از شروع فرایند چسب زدن بینی باید حتماً پوست بینی و گونه ها را با استفاده از یک پد آغشته به الکل تمیز کنیم. به این ترتیب تمام چربی و مواد آرایشی از روی پوست پاک می شود. اگر این فرایند تمیز کردن پوست را انجام ندهید، چسب به خوبی به پوست بینی نخواهد چسبید.

چگونه چسب را از روی بینی جدا کنیم؟

همان اندازه ای که روش چسب زدن بینی حائز اهمیت است ، نحوه برداشتن چسب نیز مهم بوده و باید با دقت انجام شود. به هیچ وجه نباید به طور ناگهانی چسب را بکشید. اگر این کار را انجام دهید تورم به خوبی مهار نخواهد شد. برای برداشتن چسب بهتر است در ابتدا چسب را خیس کنید. این کار باعث شل شدن چسب شده و در نتیجه راحت تر از پوست جدا می شود.

روش دیگر، برداشتن چسب بعد از دوش آب گرم است. در طول دوش گرفتن مقدار زیادی کف صابون روی چسب بریزید. بعد از حمام کردن، با استفاده از یک موچین، به آرامی چسب را از روی بینی بردارید. اینکار باعث می شود که خطر جدا شدن پوست از غضروف و استخوان به حداقل برسد.

عوارض زیاد چسب زدن به بینی

برخی بیماران تصور می کنند که اگر برای مدت طولانی تری به بینی چسب بزنند نتیجه بهتری به دست خواهند آورد. این یک تصور غلط است. بر حسب ضخامت پوست یک دوره یک تا سه ماهه برای چسب زدن بینی توصیه می شود. زمان مورد نیاز توسط پزشک مشخص می شود. زیاد چسب زدن هیچ تاثیری بر روی کاهش التهاب نخواهد داشت.

آیا چسب زدن بینی باعث کوچک شدن بینی می شود؟

چسب زدن به بینی بعد از جراحی می تواند با فشاری که به پوست وارد می کند به کاهش تورم بینی کمک کند ولی هیچ تاثیری بر روی شکل نرمال خلق شده در چارچوب استخوانی و غضروفی نخواهد داشت.

اسم چسب بینی بعد از عمل

بیشتر جراحان چسب های درجه پزشکی هیپوآلرژیک را که در تمام داروخانه ها موجود است توصیه می کنند. بهتر است چسب تهیه شده دارای پهنای 1.2 اینچی باشد.

چه روشی برای چسب زدن به بینی اشتباه است؟

معمولاً زمانی که برای برداشتن بخیه ها و گچ بینی به پزشک مراجعه می کنید، نحوه صحیح چسب زدن بینی به شما آموزش داده می شود. جراح در زمان چسب زدن دماغ بعد از برداشتن گچ، به بیمار خود پیشنهاد می کند تا از نحوه چسباندن چسب توسط پزشک، فیلم بگیرید تا این اطمینان حاصل شود که بیمار نیز با تکرار نحوه چسباندن چسب توسط پزشک، به روش صحیحی این کار را در منزل انجام خواهد داد. بعلاوه در اینترنت نیز آموزش عملی در این خصوص در اختیار می باشد که بیماران می توانند با مشاهده آن از روش های اشتباه اجتناب کنند. سفت یا شل چسباندن چسب نیز یکی از اشتباهات رایج است. هر یک از این اشتباهات می تواند پیامدهایی را به دنبال داشته باشد.

عوارض جانبی سفت چسب زدن

محکم چسباندن چسب باعث چین خوردن پره های بینی می شود. بعلاوه اگر یک طرف بینی محکم تر از طرف دیگر چسب زده شود تورم در یک طرف بیشتر از سمت دیگر بینی فروکش خواهد کرد.

عوارض جانبی شل چسب زدن بینی

شل چسب زدن به بینی هیچ تفاوتی با چسب نزدن ندارد. چسبی که شل چسبانده شده هیچ کمکی به فروکش کردن تورم نخواهد کرد. شما باید حداقل دو ماه به بینی چسب بزنید پس نحوه اجرای صحیح آن ضروری است.

عمل چسب زدن پس از انواع راینوپلاستی

شاید برای شما هم سوال باشد که چسب زدن بینی پس از جراحی بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی ، متفاوت است یا خیر. فرقی نمی کند دماغ تان را به چه مدلی عمل کرده اید ، در هر صورت پروسه استفاده از چسب یکسان است و تفاوتی ندارد.

حتی افرادی که جراحی بینی استخوانی انجام داده اند ، مشابه با افرادی که تحت جراحی بینی گوشتی قرار گرفته اند ، پروسه زدن چسب به بینی را انجام میدهند. تنها ممکن است مدت زمان انجام این پروسه برای همه افراد یکسان نباشد. تکنیک رینوپلاستی که از سوی جراح بکارگرفته شده است ، یعنی جراحی بینی باز یا بسته ، می تواند در مدت زمان چسب زدن تا حدی موثر باشد.

دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا ، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها