مراقبت های بعد از جراحی بینی

آیا با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنایی کافی دارید تا در دوره نقاهت به مشکل برنخورید؟ نکات مراقبتی پس از جراحی از اهمیت بالایی برخوردار هستند ؛ پس ادامه نطلب را بخوانید تا با تمامی موارد آشنا شوید. عمل بینی یکی از پر طرفدارترین جراحی های پلاستیک در دنیا می باشد که به واسطه آن شکل بینی زیباتر شده و عملکرد آن بهبود می یابد. در طول عمل جراحی ، جراح بینی تغییراتی را در ساختار بینی با هدف رفع ایرادات، معایب و ناهنجاری های آن ایجاد می کند. جراح بینی رعایت دستورالعمل های ارائه شده در خصوص مراقبت های بعد از عمل بینی را یک فاکتور مهم در دستیابی به نتیجه چشم نواز و مورد انتظار معرفی می کند. مطالعه این مقاله که مجموعه ای کامل و جامع جمع آوری شده از توضیحات این پزشک حاذق است را از دست ندهید تا با اجرای آگاهانه مراقبت های بعد از عمل بتوانید رویای داشتن یک بینی زیبا را به واقعیت تبدیل کنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

در طول دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی چه اتفاقاتی می افتد؟

یکی از نکات مهم در خصوص دوره بعد از عمل بینی این است که نتیجه نهایی جراحی حدود یک سال بعد از عمل نمایان می شود چون فروکش کردن تورم تدریجی بوده و یک شبه اتفاق نمی افتد.  بعد از عمل دماغ عوارضی از قبیل بی حس شدن بینی، تورم صورت و کبودی اطراف چشم ها قابل انتظار است. اگر توصیه های جراح را دنبال کنید، با عوارض جدی روبرو نمی شوید و نتیجه جراحی شما فوق العاده خواهد بود.

مراحل مورد انتظار بعد از رینوپلاستی

مرحله اول : این مرحله چالش برانگیز ترین فاز بعد از جراحی بینی است که در حدود یک هفته طول می کشد. در این مرحله به دلیل وجود گچ و چسب بینی، تنفس اندکی برای شما دشوار خواهد بود. بینی متورم بوده و اطراف چشم ها کبود است.

مرحله دوم : در هفته دوم پیروی از مراقبت های بعد از جراحی بینی بعد از عمل گچ بینی برداشته می شود و در نتیجه تنفس راحت تری خواهید داشت. حدود 50 درصد کبودی و تورم نیز فروکش می کند. البته هنوز نتیجه نهایی نمایان نشده و بیمار باید از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین، بلند کردن اجسام سنگین و قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری کند.

مرحله سوم : این مرحله بین سه هفته تا سه ماه طول می کشد و در طول آن تورم بینی به تدریج ناپدید می شود. هرچند تغییر در شکل بینی به خوبی نمایان است ولی هنوز بخشی از نتیجه مورد انتظار به دست آمده است. اندازه سوراخ ها و نوک بینی هنوز به اندازه اصلی و مورد انتظار نرسیده است. در این فاز بیمار می تواند فعالیت های فیزیکی ملایم را آغاز کرده و عینک بزند.

مرحله چهارم : این مرحله آخرین فاز رینوپلاستی است که 3 تا 12 ماه طول می کشد. در این مرحله بهبود تقریباً کامل شده و تورم به طور کامل فروکش کرده است. اینجا نقطه مشاهده نتیجه نهایی جراحی است.

نکات کلی درباره مراقبت های بعد از جراحی بینی

دوره ریکاوری اصلی بعد از رینوپلاستی بر حسب استخوانی یا گوشتی بودن بینی بین 7 تا 15 روز طول می کشد. دوره ریکاوری در بینی های گوشتی به دلیل ضخیم تر بودن پوست و ضعیف تر بودن غضروف در مقایسه با بینی های استخوانی طولانی تر است. آنچه باید بعد از عمل بینی انجام دهید:

 • دستورالعمل های پزشک را با دقت دنبال کنید.
 • از تکنیک های مختلف برای کاهش تورم استفاده کنید.
 • زیاد استراحت کنید.
 • رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید.
 • زیاد آب بنوشید.
 • در زمان عطسه کردن دهان را باز کنید.
 • با استفاده از اسپری بینی و سرم سالین، بینی را تمیز کنید.
 • آنچه باید در دوره بعد از عمل بینی از آن اجتناب کنید:
 • مراقب باشید گچ بینی خیس نشود.
 • حداقل تا شش ماه از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • تا دو روز بعد از جراحی صورت تان را نشویید و برای تمیز کردن صورت تنها از پنبه مرطوب استفاده کنید.
 • در طول چند هفته اول از خندیدن و زیاد حرف زدن بپرهیزید.
 • سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.
 • فین نکنید.

 

تایم لاین مراقبت های بعد از جراحی بینی

تایم لاین مراقبت های بعد از عمل بینی 1

مراقبت های بعد از جراحی بینی در شب اول 

تورم اولیه رینوپلاستی ساعات اولیه بعد از جراحی را برای بیمار به چالش برانگیز ترین ساعات تبدیل می کند. با توجه به اینکه برای مراقبت از بینی و کمک به حفظ تغییر شکل ایجاد شده، بینی در طول هفته اول گچ گرفته می شود نمی توان بلافاصله بعد از عمل نتیجه جراحی را مشاهده نمود. جراحی بینی یک فرایند سرپایی است به این معنی که چند ساعت بعد از عمل مرخص می شوید. در شب اول بعد از جراحی بهتر است برای تجربه یک خواب راحت تر، با استفاده از چند بالش سر را بالاتر آورده و به حالت لم داده بخوابید.

مراقبت های هفته اول بعد از عمل دماغ

در طول هفته اول ریکاوری بینی شما مسیر بهبود را با سرعت هرچه تمام تر طی می کند. در ادامه آنچه در طول هفته اول بعد از عمل انجام می شود آمده است:

گاز استریل زیر بینی تعویض می شود. در طول دو روز اول بعد از عمل گاز استریل قرار داده شده در زیر بینی به خون و ترشحات تخلیه شده از بینی آغشته می شود. هر شش ساعت یکبار می توانید آن را تعویض کنید.شما به مطب پزشک مراجعه کرده و او گچ بینی تان را بر می دارد.

پزشک در راستای مراقبت های بعد از جراحی بینی به شما توصیه می کند که در طول دو الی سه روز اول بعد از جراحی، برای کمک به فروکش کردن سریع تر تورم بر روی گونه ها و اطراف چشم ها کمپرس یخ قرار دهید. برای کاهش درد از داروهای مسکن استفاده کنید. در طول هفته اول بعد از جراحی درد خفیفی را تجربه خواهید کرد. می توانید برای کاهش آن از ژلوفن یا ناپروکسن استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که باید در هفته اول بعد از عمل، از مصرف رقیق کننده های خون از قبیل آسپرین و ایبوپروفن به دلیل تاثیر آنها بر روی تشدید خونریزی اجتناب کنید.

در طول هفته اول بعد از جراحی رگ های خونی در بینی متورم می شوند و به همین دلیل احساس می کنید بینی تان گرفته است. متاسفانه دارویی برای کاهش گرفتگی بینی وجود ندارد و باید برای کمک به کاهش آن به مدت 7 تا 10 روز از اسپری سالین ملایم استفاده کنید.خوردن غذاهای نرم در طول چند روز اول بعد از رینوپلاستی بسیار توصیه می شود. باید از خوردن میوه های خام و غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارد خودداری کنید. برای کمک به کاهش تورم سرتان را بالا نگه دارید. در هفته اول بعد از عمل بینی در زمان خواب با استفاده از چند بالش در حالت لمیده بخوابید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی پس از چند هفته

هفته اول : گچ بینی برداشته شده و بخیه ها کشیده می شوند. بینی هنوز متورم است پس با دیدن شکل بینی تان تعجب نکنید. بینی شما به مرور زیبا و زیباتر خواهد شد.

هفته دوم : در این مرحله کاهش قابل ملاحظه ای در تورم و کبودی اتفاق خواهد افتاد و بیشتر بیماران می توانند فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرند.

هفته چهارم : بعد از یک ماه بخش عمده ای از تورم فروکش کرده ولی هنوز بخشی از آن خصوصاً در ناحیه گونه ها باقی مانده است. در این مرحله نتیجه اولیه جراحی را می توان مشاهده نمود ولی بینی همچنان به بهبود خود ادامه خواهد داد.

3 ماه تا یکسال بعد از جراحی

نود درصد بیماران در این مرحله تغییر چشمگیری را در بینی خود تجربه می کنند و نتیجه بینی به نقطه پایان نزدیک و نزدیک تر می شود. استخوان های بینی محکم می شوند و می توانید ورزش سنگین را آغاز کرده و عینک بزنید. اگر می خواهید با جدول زمان بندی ورزش بعد از جراحی بینی آشنا شوید ، مقاله مربوطه درج شده در سایت را بخوانید.

اکنون تمام تورم بینی فروکش کرده و نتیجه نهایی آشکار شده است. بینی بسیار طبیعی به نظر می رسد و به اندازه و شکل مطلوب رسیده است. اکنون می توانید بینی جدیدتان را با عکس های قدیمی مقایسه کنید تا از دیدن این همه تغییر و صاحب اینهمه زیبایی شدن در چهره شگفت زده شوید.

راه رفتن بعد از عمل بینی

ساکن ماندن در یک محل بعد از عمل رینوپلاستی ، همیشه اقدام خوبی برای مراقبت از بینی عمل شده نیست. برای بهبودی سریع تر ، شما احتیاج دارید که خونرسانی به تمامی نقاط بدن ، به خصوص موضع جراحی شده ، به خوبی به انجام برسد. ثابت ماندن در یک حالت و پوزیشن این امر را بر آورده نمی سازد. از این رو شما به تحرک نیاز خواهید داشت. راه رفتن و پیاده روی پس از آنکه اثرات دارو بیهوشی از بدن شما خارج شد ، یکی از بهترین اقداماتی است که به بهبودی سریع تر شما کمک می کند. در روزهای اول ، باید آرام و آهسته راه بروید و به بدن تان فشار وارد نکنید. با گذشت زمان و حاصل شدن بهبودی بیشتر می توانید مسافت و سرعت پیاده روی تان را افزایش دهید.

کاهش ورم در مراقبت های بعد از جراحی بینی

تورم واکنش طبیعی بدن به جراحی است. برای کمک به کاهش سریع تر آن جراح بینی موارد زیر را توصیه می کند:

 • سر را بالا نگه دارید تا خون و مایعات در صورت جمع نشود.
 • خم نشوید و اجسام سنگین بلند نکنید.
 • از رفتن به محیط های شلوغ خودداری کنید تا دچار سرماخوردگی یا وارد آمدن ضربه به بینی نشوید.
 • با آب داغ دوش نگیرید.
 • فین نکنید و هر شش ساعت یکبار سوراخ های بینی را با محلول سالین آبکشی کنید.

چگونه کبودی بینی بعد از عمل را کاهش دهیم؟

کبودی نیز مانند تورم عارضه اجتناب ناپذیر جراحی است. خبر خوب اینکه کبودی در مقایسه با تورم با سرعت بیشتری فروکش می کند. برای کمک به رفع سریع تر آن سر را بالا نگه داشته و بر روی گونه ها و اطراف چشم ها در فواصل 20 دقیقه ای کمپرس یخ قرار دهید.

مصرف دارو در دوره ریکاوری

برای مراقبت از خود و بینی جراحی شده تان باید در دوره نقاهت ، داروهایی مصرف کنید. به گفته دکتر برای کنترل درد در این بازه ، لازم است از مسکن استفاده نمایید. دقت کنید که مسکن ها طبق تجویز دکتر مصرف شوند. بهتر است دارو مسکن با شکم خالی و پیش از وعده غذایی مورد استفاده قرار نگیرد. بنابراین توصیه میشود بعد از میل کردن وعده غذایی خود دارو را مصرف نمایید مگر آن که تجویز پزشک ، چیز دیگری باشد.

در جهت کنترل و جلوگیری از وقوع عفونت در محل زخم های جراحی ، دارو آنتی بیوتیک تجویز می شود. مصرف آنتی بیوتیک را پیش از پایان دوره معین شده ، متوقف نکنید. خیلی از افراد بعد از یک الی دو روز که حال و احوال بهتری پیدا میکنند ، مصرف دارو را جدی نمی گیرند، در صورتی که لازم است تا زمان تعیین شده توسط جراح ، هر نوع داروی تجویز شده ، مصرف شود.

مراقبت از جای زخم بینی بعد از جراحی

اگر جراحی تان را به دست بهترین جراح بینی سپرده اید خیالتان راحت باشد، جای زخم در نهایت محو می شود. برای کمک به رفع سریع تر آن می توانید از ژل های سیلیکون، پمادها و کرم های موضعی توصیه شده توسط پزشک استفاده کنید.

دوش گرفتن بعد از جراحی

دوش گرفتن در طول دوره ریکاوری خطر عفونت را افزایش می دهد. تا 72 ساعت بعد از عمل دوش نگیرید. در صورت نیاز به گونه موضع را شست و شو دهید که بینی و پانسمان آن با آب تماس پیدا نکنند. حتماً با آب ولرم حمام کنید تا بینی در معرض بخار شدید قرار نگیرد. بعد از حمام کردن از مرطوب کننده های بدون بو و هیپوآلرژیک استفاده کنید.

تغذیه بعد از عمل کردن بینی

تغذیه یکی از مهم ترین نکات در مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد. دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند فرایند بهبود را سرعت دهد. توصیه می شود در طول دوره ریکاوری از خوردن غذاهای داغ، بسیار سرد ، شور، تند و غذاهایی که نیاز به جویده شدن زیاد دارند خودداری کنید. بعلاوه افزودن پروتئین به رژیم غذایی برای کمک به ترمیم بافت بینی و ویتامین های A و C برای تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از خونریزی یا بر جای ماندن جای زخم توصیه می شود. البته نحوه تغذیه مبحث گسترده تری است که در مقاله مربوط به خود با عنوان تغذیه بعد از جراحی بینی به طور جامع به آن پرداختیم.

تمیز کردن بینی بعد از رینوپلاستی

برای تمیز کردن بینی یک تکه پنبه را به پراکسید هیدروژن آغشته کرده و به آرامی خون های خشک شده را پاک کنید. سپس با یک گوش پاک کند تمیز مقداری پماد آنتی بیوتیک را در نواحی تمیز شده بمالید. از اسپری سالین برای تمیز کردن سوراخ های بینی استفاده کنید. پزشک دستورات لازم را در خصوص نحوه شستشو به شما آموزش می دهد.

کارهای ممنوع بعد از عمل بینی

در راستای مراقبت از بینی جراحی شده تان ، لازم است برای مدتی از انجام برخی امور صرف نظر کنید. تاکید می شود که این ممنوعیت ها موقتی است و پس از کسب بهبودی لازم ، شما می توانبد به روال سابق خود باز گردید.

1 – بینی و نواحی اطراف آن را لمس نکنید

در برهه زمانی که زخم های جراحی در حال بهبود یافتن هستند ، از لمس و دستکاری کردن آن ناحیه خودداری کنید. چرا که انجام این امر می تواند به کند شدن روند بهبودی و بروز عارضه هایی همچون عفونت ختم شود. اگر در ناحیه زخم ها احساس سوزش و خارش دارید ، برای کنترل این شرایط با جراح صحبت کنید.

2 – از وارد آوردن فشار به بینی اجتناب نمایید

بینی جراحی شده تا زمانی که به بهبودی مطلوب برسد ، در حساس ترین حالت خود قرار دارد. بنابراین برای اینکه بینی از حالت جدید خود خارج نشود باید از وارد آمدن فشار به آن جلوگیری شود. شاید برایتان سوال پیش آید که اگر عطسه داشتیم چه می شود؟ قاعدتا فشار ناشی از عطسه می تواند بر روی بینی تاثیر بگذارد. در این شرایط راهکار مناسب این است که در هنگام عطسه ، دهان خود را باز نگه دارید.

3 – سیگار نکشید و مشروبات الکلی مصرف نکنید

دخانیات و الکل از عوامل کم آبی بدن هستند. کاهش حجم مایعات بدن در زمان ریکاوری ، بهبودی شما را به تعویق می اندازد. پس برای اینکه ریکاوری بدن شما از جراحی به خوبی پیش برود ، برای مدتی استعمال دخانیات و استفاده از نوشیدنی های الکلی را کنار بگذارید.

4 – از دستورات و توصیه های مراقبتی جراح ، سرپیچی نکنید

خیلی از افراد فکر میکنند که پس از خارج شدن از اتاق عمل همه چی تمام شده و می توانند روتین خود را از سر بگیرند. اما این گونه نیست ! بدن شما بعد از جراحی به استراحت و البته مراقبت نیاز دارد. در این خصوص تیم پزشکی دستورالعمل کاملی را در اختیار شما می گذارد که وظیفه دارید بدون کم و کاست آن را انجام دهید.

دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا ، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها