ورزش بعد از جراحی بینی + نکات اساسی و مهم

ورزش بعد از جراحی بینی چه زمانی قابل پیگیری است ؟ هر متقاضی ورزشکار جراحی بینی به دنبال پاسخ این پرسش است. از این بابت هر آنچه باید بدانند در این مطلب گنجانده شده است. راینوپلاستی یک عملیات زیبایی است که شکل بینی را بهبود بخشیده، آن را زیباتر کرده و عملکرد آن را نیز ارتقا می دهد. با توجه به اینکه عمل کردن دماغ فرایند جراحی است که بر روی صورت انجام می شود شاید اینگونه تصور کنید که کاری با بخش های دیگر بدن نداشته و بلافاصله بعد از آن می توانید فعالیت های فیزیکی و ورزشی خود را از سر بگیرید. هر چند این عمل جراحی فقط صورت و منحصراً بینی را مورد هدف قرار می دهد ولی در طول دوره ریکاوری و بهبود این جراحی تهاجمی ، کل بدن شما به استراحت نیاز دارد. انجام فعالیت های فیزیکی سنگین بلافاصله بعد از جراحی می تواند تاثیرات منفی را بر روی نتیجه درمان برجای گذاشته و بدتر از همه باعث آسیب دیدن بینی شود. در ادامه مطالعه توضیحات دکتر صابری در خصوص ورزش بعد از عمل بینی را از دست ندهید.

 

ورزش بعد از جراحی بینی

 

خطرات از سر گیری زودهنگام ورزش بعد از جراحی بینی

همانطور که پیشتر اشاره شده شاید برخی تصور کنند که بینی یک اندام غیر مرتبط با سایر بخش های بدن است ولی بر خلاف این تصور اشتباه، هر فعالیتی که انجام می دهید می تواند تاثیرات سیستماتیکی را بر جای گذارد که تا صورت نیز پیش می رود. به بیان ساده بعد از هر روند جراحی از جمله رینوپلاستی ، کل بدن به استراحت کردن نیاز دارد. ورزش ملایم یا سنگین می تواند باعث بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون شده و خطر تشدید خونریزی، کبودی و دیگر عوارض در بینی را به همراه داشته باشد. در ساده ترین حالت، ورم بینی شما افزایش می یابد و روند بهبود طولانی تر شده و نتیجه جراحی تحت تاثیرات منفی قرار می گیرد. اجتناب از انجام فعالیت های ورزشی علاوه بر جلوگیری از بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون، با هدف پیشگیری از وارد آمدن ضربه به بینی نیز انجام می شود. همانطور که می دانید بافت های داخل بینی بعد از جراحی بسیار حساس و آسیب پذیر هستند و هر گونه ضربه حتی یک لمس کردن مختصر نیز می تواند اثر منفی روی نتیجه جراحی بر جای گذارد.

برای مراقبت از نتیجه زیبایی که قرار است در آینده ای نزدیک صاحب آن شوید باید حداقل تا شش هفته از ورزش بعد از جراحی بینی خودداری کرده و از بینی تان خوب مراقبت کنید. هر چند دستورالعمل های مربوط به مراقبت های بعد از جراحی بینی در زیر می تواند یک راهنمای مسیر برای شما باشد ولی به خاطر داشته باشید که همیشه توصیه های بهترین جراح بینی اولویت دارد. حتی بعد از سپری شدن شش هفته اگر در زمان ورزش کردن حس کردید که سرتان گیج می رود یا بینی تان ذق ذق می کند یا اگر احساس کردید بینی تان ورم کرده است، حتماً ورزش کردن را استاپ کنید. بعد از ریکاوری کامل، وقت زیادی برای از سر گیری ورزش بعد از عمل بینی دارید.

چارچوب کلی زمانبندی فعالیت های ورزشی بعد از عمل بینی

ورزش کردن بعد از جراحی بینی یک هفته بعد از جراحی

استراحت کردن در طول هفته اول بعد از عمل، صحیح ترین کار است. غیر از پیاده روی سبک در فواصل زمانی کوتاه در داخل منزل، بدن خود را درگیر هیچ فعالیت فیزیکی دیگری نکنید. پیاده روی های خود را به ده دقیقه در هر دو ساعت محدود کنید. این پیاده روی باعث می شود که خون با جریان ملایم در رگها گردش داشته و خطر لخته شدن خون از بین برود.

اگر حس کردید که خسته شده اید یا نفس تان بند آمده است، بنشینید. این دو شاخص علامت بالا رفتن ضربان قلب بوده و خطر خونریزی بینی را افزایش می دهند. در طول هفته اول بعد از عمل، روی ریکاوری تمرکز کرده و داروهای مسکن را طبق دستور مصرف کنید. به این ترتیب درد را تحت کنترل درآورده و ورم و کبودی را به حداقل می رسانید. استراحت کنید. زیاد آب بنوشید. ضربان قلب را پایین نگه دارید.

هفته دوم تا چهارم فعالیت های ورزشی بعد از عمل دماغ

در طول این بازه زمانی گچ بینی برداشته شده و بخیه ها کشیده می شوند. از این مرحله به بعد می توانید اندکی طول مدت پیاده روی را افزایش داده و ورزش هایی غیر رزمی که هیچ تاثیر منفی بر روی بینی بر جای نمی گذارند را آغاز کنید. وزنه برداری بعد از عمل در این دوره باید در حدی باشد که هیچ فشاری را به بدن و بینی وارد نکند. از فعالیت هایی از قبیل دوچرخه سواری جاده ای که احتمال زمین خوردن و ضربه دیدن بینی در آن دور از انتظار نیست بپرهیزید. اگر با انجام ورزش هایی از قبیل طناب زدن ، دراز نشست یا حلقه زدن بعد از جراحی کردن دماغ، ضربان قلب شما به شدت بالا رود یا اگر خون مستقیماً به بینی هدایت شود، بینی شما در برابر آسیب دیدگی مستعد خواهد شد. در طول این بازه زمانی، بینی همچنان در برابر ضربه دیدن بسیار آسیب پذیر است. فقط ورزش های ملایم، غیر رزمی و ورزش هایی که اطمینان دارید آسیبی به بینی وارد نمی کند انجام دهید. سطح ورزش های قدرتی را تا پنجاه درصد افزایش دهید. از شنا کردن و دویدن بپرهیزید.

ورزش بعد از جراحی بینی بینی در هفته چهارم تا ششم بعد از جراحی

بعد از ماه اول ریکاوری، می توانید طول مدت و شدت فعالیت های ورزشی خود را به آرامی افزایش دهید. به صدای بدن تان گوش کنید. اگر تا کنون در منزل ورزش می کردید از این زمان به بعد می توانید به باشگاه بروید ولی همچنان باید از ورزش هایی که احتمال ضربه دیدن بینی در آنها وجود دارد بپرهیزید.

می توانید ورزش یوگا انجام دهید و سطح ورزش های قدرتی را تا هشتاد درصد بالا ببرید. حتماٌ به احساسی که در زمان انجام فعالیت های ورزشی پیدا می کنید توجه کنید. اگر حس می کنید ورزش کردن باعث خسته شدنتان می شود به بدنتان فرصت بیشتری برای استراحت بدهید.

اگر زخم ها به طور کامل بهبود پیدا کرده اند می توانید شنا کردن را نیز به فهرست فعالیت های ورزشی خود اضافه کنید. همچنان از ورزش های رزمی خودداری کنید. سطح ورزش های قدرتی را تا 80 درصد بالا ببرید. اگر احساس می کنید شنا کردن مشکلی برایتان ایجاد نمی کند می توانید این ورزش را هم شروع کنید.

ورزش بعد از عمل بینی در هفته ششم و بعد از آن

اگر میخواهید ورزش بعد از جراحی کردن بینی را شروع کنید باید بدانید که در بیشتر افراد حدوداً شش هفته طول می کشد تا بافت های ساختاری بینی به طور کامل به هم متصل شده و انسجام پیدا کنند. هر چند این بدان معنی است که از سر گیری فعالیت های ورزشی با سطح شدت بالا در این مرحله بلامانع است ولی همچنان باید از ورزش های رزمی و فعالیت هایی که احتمال وارد آمدن ضربه به بینی در آنها وجود دارد خودداری کنید. هر بیمار دارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشد و در برخی چندین ماه تا یک سال طول می کشد تا دوره ریکاوری به طور کامل تکمیل شود. حتی بعد از شش هفته بینی همچنان در برابر ضربه آسیب پذیر است. اگر قبلاً ورزشهایی از قبیل ورزش های رزمی یا فوتبال، بستکبال، والیبال و غیره انجام می داده اید باید تا مدتی از کاور های مخصوص استفاده کنید.

انواع ورزش بعد از جراحی بینی

بدنسازی

یکی از سوالات رایج متقاضیان راینوپلاستی ، زمان از سرگیری ورزش بدنسازی بعد از جراحی بینی است. با توجه به اینکه هر ورزش ویژگی های خاص خود را داشته و بدن بیماران با یکدیگر متفاوت هستند بنابراین نمی توان راهنمای کلی را برای از سر گیری برخی ورزش ها ارائه داد. بر حسب سطح بالابردن فعالیت ورزشی که در الگوی بالا ارائه شد بیماران معمولاً می توانند از هفته های چهارم تا ششم این فعالیت ورزشی را آغاز کنند.

یوگا

یوگا به ظاهر یک ورزش بسیار ملایم در مقایسه با دویدن یا پریدن به نظر می رسد. شما می توانید دو تا سه هفته بعد از رینوپلاستی این ورزش را دوباره شروع کنید ولی با توجه به اینکه در طول این ورزش خون به سر فرستاده می شود و فشار خون بالا می رود بهتر است تا هفته چهارم تا ششم دست نگه دارید و از انجام این ورزش خودداری کنید.

 پیلاتس

قانون مشابهی که برای ورزش یوگا گفته شد برای ورزش پیلاتس نیز مصداق دارد. ورزش روی یک زیر انداز نرم شاید به ظاهر ساده به نظر برسد ولی توجه داشته باشید که در طول این ورزش در حال انجام حرکاتی از قبیل خم شدن به جلو هستید. همین حرکات فشار وارده به بینی را بالا برده و جریان بیشتری از خون را به سمت سر و بینی هدایت می کند.

شنا کردن

تا زمانی که پوست بینی از خارج و داخل به طور کامل بهبود پیدا نکرده باشد نباید شنا کنید. اجتناب از شنا کردن معمولاً تا هفته چهارم بعد از عمل ادامه می یابد. آب استخرها معمولاً در مقایسه با آب دریا آلوده تر است. با توجه به اینکه اجتناب از ابتلای بینی به عفونت در ناحیه برش ها و بخیه ها دغدغه اصلی برای به تعویق انداختن شنا بعد از عمل است، حتی اگر در هفته های ششم تا دوازدهم نیز قصد شنا کردن دارید باید مراقب باشید و از بهبود کامل زخم های بینی مطمئن شوید.

زمان مناسب جهت ورزش بعد از جراحی بینی از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ اگر قبل از عمل روتین ورزشی داشته اید و می خواهید پس از جراحی نیز این روند را ادامه دهید ، بایستی حتما از موارد فوق آگاهی کامل داشته باشید.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها