10 توصیه مهم از اقدامات قبل از جراحی بینی | دکتر مهدی صابری

در هفته های منتهی به جراحی بینی مسئولیت بیمار آماده کردن بدن برای تجربه یک تغییر به یادماندنی در چهره است. انجام اقدامات قبل از جراحی بینی برای قرار دادن بدن در یک وضعیت سلامت مطلوب در طول جراحی و نیز برخورداری از یک دوره ریکاوری موفقیت آمیز و هموار یکی از حلقه های زنجیره این فرایند محسوب می شود. جراح بینی توصیه دستورالعمل های مفید در خصوص اقدامات قبل از عمل بینی به بیمار را بخشی از تعهد خود در تضمین دستیابی به نتیجه چشم نواز از جراحی می داند. مطالعه ادامه مقاله را از دست ندهید تا با وسعت بخشیدن به سطح آگاهی خود در خصوص مراقبت های قبل از رینوپلاستی با آمادگی کامل به استقبال یکی از باشکوه ترین تجربه های زندگی تان بروید.

اقدامات قبل از جراحی بینی

همیشه وقتی خود را برای انجام یک پروسه آماده می کنید ، قطعا مراحل و روند انجام آن بهتر طی می شود. راینوپلاستی هم از این قضیه مستثنی نیست. خیلی از بیماران مراجعه کننده اذعان دارند که با رعایت نکات و توصیه های مرتبط با اقدامات قبل از جراحی بینی ، تجربه بهتری از عمل داشته و حتی در دوره ریکاوری ، به ناراحتی های کمتری دچار شدند.

قبل از عمل بینی چه کارهایی باید انجام داد؟

  1. انتخاب جراح بینی : یکی از مهم ترین کارهایی که باید پس از تصمیم گیری برای جراحی انجام دهید، انتخاب یک پزشک خوب است.
  2. شرکت در جلسه مشاوره : قبل از هر گونه اقدام جراحی، باید با متخصص مربوطه مشاوره ای داشته باشید و هر گونه اطلاعاتی را که در مورد عمل نیاز دارید از ایشان دریافت کنید.
  3. آماده کردن وسایل و داروهای موردنیاز دوره ریکاوری : برای اینکه خیالتان راحت باشد حتما هر چیزی که برای دوره نقاهت نیاز دارید از قبل عمل آماده کنید؛ حتی وعده های غذایی یک الی 2 روز اول را آماده داشته باشید.
  4. حمام رفتن یک شب قبل از عمل : با توجه به اینکه مدتی بعد از جراحی نمی توانید حمام بروید، یک روز مانده به جراحی حتما دوش بگیرید.

درمان استرس قبل از عمل

استرس و ترس قبل از رینوپلاستی کاملاً طبیعی است. علیرغم پیشرفت های رخ داده در بخش بیهوشی و قرار گرفتن بیمار در حالت آرامش کامل در طول اجرای فرایند استرس قبل از جراحی هنوز در اکثر بیماران همچنان به قوت خود باقی است. ترس از تغییر چهره، نگرانی درباره نتیجه جراحی، کمبود اگاهی در خصوص فرایند و ترس از اتاق عمل همگی دلایل شکل گیری این اضطراب قبل از جراحی محسوب می شوند. انجام برخی اقدامات قبل از جراحی بینی از قبیل بالا بردن سطح آگاهی درباره عمل ، کشیدن نفس های عمیق، یوگا و ماساژ می تواند در مدیریت و تحت کنترل درآوردن این استرس موثر واقع شود.

استعمال سیگار قبل از جراحی بینی

سیگار کشیدن اختلالاتی را در جریان خون ایجاد می کند و می تواند روند بهبود بعد از عمل را مختل کند. بنابراین حداقل دو هفته قبل از عمل دماغ استعمال آن را ترک کرده و تا چند هفته بعد از جراحی همچنان ترک مصرف این محصول را جزو یکی از مهم ترین عادات زندگی خود حفظ کنید.

تقویت بدن قبل از جراحی بینی اهمیت دارد؟

اگر می خواهید بعد از عمل سریع تر ریکاوری شوید و بهبود پیدا کنید ، باید قبل از رینوپلاستی بدن تان را تقویت کنید. بهتر است غذاهای سالم و مقوی بخورید و حتما ویتامین C را در برنامه غذایی روزانه تان قرار دهید. اگر بدن تان نیرو و قوت کافی نداشته باشد، ترمیم بافت ها بعد از جراحی با سرعت پایین تری اتفاق می افتد و به این ترتیب دیرتر نتیجه نهایی و واقعی جراحی بینی مشخص می شود.

ویتامین C قبل از عمل

در حدود یک هفته قبل از جراحی هر روز پانصد تا هزار میلی گرم ویتامین C مصرف کنید. این ویتامین برای بازسازی کلاژن در سراسر بدن الزامی بوده و یک آنتی اکسیدان قوی می باشد که واکنش ایمنی بدن را تقویت کرده و ریکاوری جراحی را سرعت می بخشد و یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی محسوب می شود.

وسایل مورد نیاز قبل از جراحی

 
وسایل مورد نیاز قبل از جراحی بینی
 

قبل از فرارسیدن روز جراحی نسخه های تجویز شده توسط بهترین جراح بینی را تهیه کرده و داروها را در منزل بگذارید. در دوره ریکاوری به کمپرس سرد، پماد، پدهای بهداشتی و محلول سالین برای شستشوی بینی نیاز پیدا خواهید کرد. آنها را از قبل تهیه کنید. در صورت امکان غذاهای مناسب جهت مصرف در طول دوره ریکاوری را تهیه کرده و در یخچال نگهداری کنید تا در دوره ریکاوری فقط زحمت گرم کردن و میل کردن آنها را بکشید.

قبل از جراحی بینی چه داروهایی نباید مصرف کنیم؟

برای اینکه در حین عمل و بعد از آن خونریزی اتفاق نیافتد و کبودی زیادی روی پوست و محل جراحی شده نمایان نشود، از مدتی قبل از جراحی، باید مصرف هر نوع دارو، مکمل و داروهای گیاهی که باعث رقیق شدن خون می شوند را کنار بگذارید.

مصرف قرص آهن قبل از جراحی بینی

مصرف قرص آهن قبل از عمل ، به عنوان یکی از اقدامات قبل از جراحی بینی ، پیشنهاد پزشکان برای رفع کم خونی و قرار دادن بدن در یک موقعیت مناسب برای قرار گرفتن تحت یک جراحی موفقیت آمیز بینی است. قرص آهن تنها منبع تامین این ماده برای بدن محسوب نمی شود و از روش های دیگر نیز می توان کم خونی را جبران نمود. خوردن غذاهای حاوی آهن از قبیل جگر، عدسی، گوشت قرمز و زرده تخم مرغ، میل کردن ویتامین C به همراه قرص آهن، عدم نوشیدن چای و قهوه یک ساعت قبل و بعد از غذا راهکارهای مفیدی برای درمان کم خونی محسوب می شوند.

قبل از عمل بینی چه بخوریم؟

در برخی موارد دنبال کردن یک رژیم غذایی خاص از چند روز یا حتی چند هفته قبل از جراحی الزامی است. بهتر است در طول این هفته های منتهی به روز جراحی رژیم غذایی تان را کنترل کرده و خود را به خوردن غذاهای سالم عادت بدهید. مواد غذایی مفید قبل از عمل شامل موارد زیر می باشد:

 پروتئین : این ماده غذایی برای ساخت سلول های خونی جدید و کلاژن ضروری است. کلاژن سازی برای تقویت پوست، عضلات، تاندون و استخوان ها بسیار اهمیت دارد. تمام این بخش ها باید بعد از جراحی بهبود پیدا کنند. ماهی، تخم مرغ، بوقلمون، ماست کم چرب و آجیل منابع غنی پروتئین می باشند. با گنجاندن این مواد غذایی در سبد غذایی تان کیفیت اقدامات قبل از جراحی بینی را بالا ببرید.

 میوه و سبزیجات : میوه و سبزی ها حاوی مقادیر فراوان ویتامین A، C ، سلنیوم و منگنز می باشند. این مواد غذایی با رادیکال های آزاد می جنگند و به این ترتیب دوره ریکاوری بهبود می یابد. اسفناج، کلم، و مرکبات منابع غنی این ویتامین ها هستند.

 آب : روزانه حداقل دو لیتر آب بنوشید. حتی بهتر است مقدار بیشتری از اندازه توصیه شده آب میل کنید.

 آناناس : یک پیشنهاد هیجان انگیز پزشکان در روزهای منتهی به جراحی میل کردن آناناس است. این میوه حاوی بروملائین یک آنزیم قوی برای کمک به کنترل حالت تهوع و گرفتگی بینی است. گنجاندن آن در اقدامات قبل از جراحی بینی می تواند آمادگی بدن شما را برای سپری کردن یک دوره بهبود موفقیت آمیز افزایش دهد.

اقدامات شب قبل از عمل بینی

شب قبل از عمل زمان مناسبی برای مرور کردن اقداماتی است که تقریباً از چند هفته قبل در قالب اقدامات قبل از عمل بینی شروع به انجام آنها کرده اید تا اطمینان حاصل کنید که همه چیز طبق برنامه پیش رفته و از قلم نیافتاده است. پس از سپری شدن شب و فرا رسیدن صبح روز جراحی چند لحظه درنگ کنید و به خودتان زمان بدهید تا آرامش خود را به دست آورده و دچار استرس نشوید. نکات زیر را برای به خاتمه رساندن اقدامات قبل از جراحی بینی انجام دهید:

  • لباس دکمه دار گشاد بپوشید. به هیچ وجه لباسی که در زمان پوشیدن یا از تن در آوردن احتمال تماس با صورت در آن وجود داشته باشد بر تن نکنید. حتی شلوار و کفش های راحت را برای پوشیدن انتخاب کنید.
  • بعد از نیمه شب چیزی میل نکنید. قرار گرفتن تحت جراحی با شکم خالی ایمنی بیشتری دارد.
  • بعد از اتمام عملیات جراحی نمی توانید رانندگی کنید. پس با یکی از دوستان یا نزدیکان هماهنگ کنید تا مسئولیت رانندگی را بر عهده گیرد.

توجه : یکی از نکات مرتبط به اقدامات قبل از جراحی بینی ، به آرایش کردن در روز عمل می باشد. در روز جراحی به هیچ وجه بر روی پوست صورت و مو از محصولات آرایشی استفاده نکنید. صورت را به طور کامل بشویید تا عاری از باکتری و آلودگی باشد.

قبل از عمل بینی میشه بوتاکس کرد؟

مانعی برای تزریق کردن بوتاکس پیش از جراحی بینی وجود ندارد. فقط بهتر است که این دو پروسه کمی با فاصله زمانی از هم انجام شوند.

دوش گرفتن قبل از رینوپلاستی

با توجه به اینکه بعد از جراحی تا چند روز نباید گچ بینی شما خیس شود و در نتیجه شاید نتوانید دوش بگیرید به شما توصیه می شود شب قبل از عمل به طور کامل دوش بگیرید یا حمام کنید تا بدن و موهای شما کاملاً تمیز باشد.

دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا ، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها