جراحی بینی کج

بمنظور صاف کردن بینی کج با استفاده از جراحی بینی ، ساختاری که چارچوب بینی را می سازد باید درمان شود. این چارچوب شامل استخوان، غضروف و سپتوم است. گاهی اوقات بینی با کم کردن یا اضافه کردن استخوان یا غضروف، صاف می شود. در برخی موارد نیز سپتوم به طور کامل در یک موقعیت جدید قرار می گیرد. برخی بیماران نیز پس از اجرای هر سه مورد فوق در طول جراحی بینی کج ، صاحب یک بینی صاف می شوند.

 

جراحی بینی کج

 

وقتی در طول این فرایند جراحی مقدار اندکی استخوان یا غضروف به بینی اضافه می شود، این استخوان یا غضروف از جای دیگری از بینی یا از گوش گرفته می شود. زمانی که استخوان قوی تری مورد نیاز باشد، دنده بعنوان بخش اعطا کننده استخوان در بدن انتخاب می شود. یکی از دستاورهای جراحان بینی برای بیماران خصوصاً آنهایی که در اثر یک آسیب دیدگی بهبود یافته، دچار انحراف و کجی بینی شده اند، استفاده از فرایند شکستن کنترل شده استخوان تحت عنوان اوستئوتومی برای شکل دهی به بینی می باشد. این شکستن کنترل شده امکان جابجا کردن استخوان ها و قرار دادن آنها در موقعیت جدید در طول جراحی را فراهم کرده و پس از بهبود استخوان ها، بینی صاف خواهد شد.

به مطالعه مجموعه کامل گردآوری شده براساس توضیحات جامع و کامل این پزشک حاذق و با تجربه ادامه دهید تا اگر بینی کجی دارید که یک معضل برای شما بوده و برایتان بسیار آزار دهنده است، با کسب آگاهی کافی با نگاهی علمی در مسیر جراحی بینی کج قدم گذاشته و با دستیابی به یک بینی صاف و زیبا، تجربه یک زندگی لذت بخش را سهم خودتان کنید.

چه عواملی باعث کج شدن بینی می شود؟

جراحی بینی کج به دلیل وجود برخی فاکتورهای پایه ای که باعث کج شدن بینی شده اند، یک پروسیجر پرچالش می باشد. وقتی برای صاف کردن بینی شما اقدام می شود، شناسایی علت کجی و نامتقارن بودن بینی الزامی است. برخی علل اصلی که باعث کج شدن بینی می شود شامل موارد زیر است:

  • شکستن بینی یا وارد آمدن آسیب های دیگر به این اندام
  • اجرای نامطلوب جراحی اولیه
  • نقص های مادرزادی
  • مشکلات ایجاد شده در بینی در زمان تولد
  • سپتوم کج

چگونه سپتوم کج باعث انحراف بینی می شود؟

سپتوم یک مجموعه متشکل از غضروف و استخوان است که بینی را به دو نیمه تقسیم کرده و دو سوراخ بینی را شکل می دهد. سپتوم کج در اثر وارد آمدن ضربه بوجود می آید و در برخی موارد نیز بیمار در زمان تولد دچار این آسیب دیدگی می شود. لازم به ذکر است که درصد بالایی از افراد سپتوم کاملاً صاف ندارند و به اصطلاح به انحراف بینی دچار هستند. زمانی که کج بودن سپتوم مشکلات عملکردی را برای بینی به وجود می آورد، قرار گرفتن تحت نوعی از جراحی بینی کج ضروری خواهد بود.

سپتوپلاستی

این فرایند معمولاً یک درمان سرپایی است که بر اساس اینکه مورد تا چه اندازه جدی است تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود؛ انتخاب نوع بیهوشی در جراحی بینی با در نظر گفتن یکسری از فاکتورها از سوی دکتر مشخص می شود. درمان یک سپتوم کج تحت عنوان سپتوپلاستی شناخته می شود. برای صاف کردن سپتوم، بخش کج آن برداشته می شود و خود سپتوم و غضروف اطراف آن صاف می گردد. گاهی سپتوم در بینی در موقعیت جدیدی قرار داده می شود و به این ترتیب، کیفیت بینی بهبود خواهد یافت. در برخی موارد، یک گرافت غضروفی برای تقویت سپتوم مورد استفاده قرار می گیرد. اگر بینی کج باشد در بیشتر موارد لازم است که استخوان بینی شکسته شود و بینی تحت جراحی قرار گیرد. بعد از سپری شدن دوره بهبود، صاحب یک بینی صاف خواهید بود.

مزایای رینوپلاستی برای درمان بینی کج

مزیت عمده جراحی برای یک بینی کج دستیابی به یک بینی صاف و ایجاد تقارن در صورت است. البته این تنها یکی از مزایای بیشمار جراحی بینی کج می باشد. برخی دیگر از مزایای این فرایند شامل موارد زیر است:

  • بهبود تنفس با رفع کجی در سپتوم
  • درمان دیگر مشکلات مرتبط با سپتوم کج ، از قبیل تخریب ساختمان بینی در اثر وارد آمدن ضربه شدید
  • بالا رفتن میزان تقارن در صورت
  • بهبود اعتماد به نفس

ریکاوری جراحی بینی کج

یکی از موارد سوال برانگیز برای بیماران عمل بینی کج، جزئیات دوره ریکاوری است. جراح در طول جلسه مشاوره این موضوع را از ابعاد مختلف برای بیمار تشریح می کند به طوریکه بیمار در نهایت دقیقاً می داند که در طول دوره ریکاوری باید چه اقداماتی را انجام دهد، چه مواردی را تجربه خواهد کرد و باید چه مدتی را برای سپری کردن این دوره اختصاص دهد.

در طول دوره ریکاوری، بیمار شاهد کاهش هر روزه تورم و کبودی خواهد بود. ورم در نوک بینی به دلیل ضخیم تر بودن پوست آن دیرتر فروکش می کند. در هفته اول بعد از عمل در صورتی که بینی گچ گرفته شده باشد، این گچ به دست جراح برداشته می شود. در طول این یک هفته باید مراقب باشید که گچ بینی تان خیس نشود. روند بهبود در بینی مثل سایر بخش های بدن است و اغلب یک دوره سه ماهه یا صد روزه طول می کشد. همانطور که پیشتر ذکر شد ورم نوک بینی دیر تر فروکش می کند از اینرو اغلب گفته می شود که بیماران بعد از یک سال می توانند نتیجه نهایی جراحی خود را مشاهده کنند.

هزینه عمل بینی کج

قیمت جراحی بینی کج تحت تاثیر فاکتورهای متعدد، در دامنه متغیری قرار دارد. این جراحی با دو تکنیک جراحی باز و جراحی بسته قابل اجرا می باشد و قیمت آن بر حسب نوع تکنیک استفاده شده، دامنه تغییرات مورد نیاز و نوع بیهوشی فرق می کند. علاوه بر این موارد، مولفه های دیگری از قبیل تجربه جراح و موقعیت جغرافیایی مرکز درمان نیز ارائه یک قیمت ثابت برای راینوپلاستی را ناممکن می نماید.

درمان بینی کج در منزل

وقتی برای یافتن پاسخ این سوال که چگونه دماغ کج را صاف کنیم سرچ می کنید به سرعت فهرست بلندی از ورزش های صورت برای صاف کردن بینی کج در مقابل چشمان شما ظاهر می شود. ورزش دادن بینی یک روش بی هزینه است ولی سوال این است که آیا واقعاً این روش همچون جراحی بینی کج ، در رفع کجی بینی اثر گذار است؟ تحقیقات نشان می دهد که هیچ پشتوانه علمی در خصوص اثرگذار بودن ورزش برای درمان کجی بینی وجود ندارد. بعلاوه، بخش عمده ای از چارچوب بینی از استخوان و غضروف تشکیل شده است و تغییر شکل دادن هیچکدام از آنها با ورزش امکان پذیر نیست.

درمان کجی بینی بدون جراحی

فیلرهای بافت نرم گزینه های موجود برای رفع انحراف جزئی در بینی می باشند. در روش رفع کجی بینی با ژل، موادی به نواحی بافت نرم بینی که عامل ایجاد یک شکل ظاهری کج در بینی هستند تزریق شده و آن ناحیه از بینی صاف می شود. مشکل این فیلرها این است که نتیجه به دست آمده از آنها دائمی نبوده و در بهترین حالت، تنها شش ماه ماندگاری خود را حفظ می کند.

اگر بعد از جراحی بینی کج شود چه باید کرد؟

همیشه به خاطر داشته باشید که صاف کردن کامل بینی بعد از رینوپلاستی یک کار بسیار دشوار بوده و به مهارت بسیار بالایی نیاز دارد. البته مقدار جزئی انحراف کاملاً طبیعی بوده و مشکلی را به وجود نمی آورد ولی این عدم تقارن نباید به اندازه ای باشد که خصوصاً از نمای جلو، اختلالی را در زیبایی بینی ایجاد کند. برای توضیح این مطلب که چرا بعد از رینوپلاستی بینی کج می شود توضیحات مختلفی از قبیل موارد زیر وجود دارد:

کج شدن بینی بعد از رینوپلاستی می تواند به دلیل حرکت استخوان ایجاد شود. دوره بهبود بعد از عمل بینی یک پروسه مهم بوده و کوتاهی در رعایت نکاتی که باید در این دوره رعایت شود می تواند تغییراتی از قبیل کج شدن بینی را بوجود آورد.

نیروی جاذبه بر روی تورم تاثیر گذار است. به این معنی که ابتدا تورم بالای بینی فروکش می کند و ورم نوک بینی برای مدت بیشتری ماندگار بوده و همین امر تا زمان فروکش کامل ورم، باعث نامتقارن شدن بینی می شود.  جراحی در دو نیمه آن انجام می شود و عدم تقارن طرفین بینی باعث ایجاد یک شکل ظاهری غیر یکنواخت در این اندام می شود.

جراح بینی با بر شمردن موارد فوق به عنوان برخی از عوامل دخیل در کج شدن بینی بعد از رینوپلاستی، به دفعات به بیماران تاکید می کند که برای اجتناب از مواجهه با مشکلاتی از این دست، حتماً در پروسه انتخاب بهترین جراح بینی کج تحقیقات کامل را انجام داده و دقت لازم را به خرج دهند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها