کاهش درد جراحی بینی

برای کاهش درد جراحی بینی چه باید کرد؟ این مقاله را تا انتها بخوانید. اکنون عمل بینی شما به پایان رسیده و با یک بینی جدید در حال ترک مرکز درمان و عزیمت به منزل هستید. از این لحظه به بعد فاز جدید فرایند جراحی شما آغاز می شود. زمانی که به منزل می رسید و ساعاتی سپری می شود با از بین رفتن آثار بیهوشی کم کم درد بعد از عمل بینی خودنمایی می کند. خوشبختانه راهکارهای مفیدی برای کاهش درد جراحی بینی وجود دارد که در قالب مراقبت های بعد از عمل از پیش توسط جراح به بیمار توصیه شده است. بیمار می تواند با اجرای این راهکارها دردی را که قرار است در چند روز اول بعد از عمل مهمان او باشد تسکین می دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا با کسب آگاهی درباره درد بعد از رینوپلاستی از ابعاد مختلف بتوانید به بهترین شکل آن را در طول دوره ریکاوری مدیریت کنید.

 

کاهش درد جراحی بینی

 

برای کاهش درد جراحی بینی، قبل از عمل می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید

 • با پزشک خود در مورد داروهای مسکن صحبت کنید. پزشک ممکن است داروهای مسکن تجویزی یا بدون نسخه را برای شما تجویز کند. مصرف این داروها قبل از عمل می‌تواند به کاهش درد بعد از عمل کمک کند.
 • سیگار کشیدن را ترک کنید. سیگار کشیدن می‌تواند روند بهبودی را آهسته کند.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید. مصرف غذاهای پرفیبر و مایعات فراوان به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که یبوست می‌تواند باعث افزایش درد بعد از عمل شود.
 • خواب کافی داشته باشید. خواب کافی به بدن شما کمک می‌کند تا برای جراحی آماده شود.
  در روز عمل نیز اقدامات زیر را انجام دهید:
 • از مصرف غذا یا نوشیدنی بعد از نیمه شب خودداری کنید.
 • لباس‌های گشاد و راحت بپوشید. این کار به شما کمک می‌کند تا در هنگام پوشیدن لباس بعد از عمل احساس راحتی داشته باشید و هنگم تعویض لباس دچار درد نشوید.

با رعایت این نکات می‌توانید درد جراحی بینی را کاهش دهید و روند بهبودی را تسریع کنید.

در اینجا چند نکته اضافی برای کاهش درد جراحی بینی وجود دارد:

 1. از کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و درد کمک کند.
 2. روی صورت نخوابید تا به بینی جراحی شده فشاری وارد نشود و درد نمود پیدا نکند.
 3. در صورت بروز درد شدید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا حین جراحی بینی درد احساس می شود؟

خیر، حین جراحی بینی درد احساس نمی‌شود. جراحی بینی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در بیهوشی عمومی، بیمار کاملاً بیهوش است و هیچ دردی احساس نمی‌کند. در برخی موارد، جراحی بینی ممکن است تحت بی‌حسی موضعی انجام شود. در بی‌حسی موضعی، فقط ناحیه بینی بی‌حس می‌شود. در این حالت هم درد احساس نمی‌کند.

کاهش درد جراحی بینی با داروی مسکن

اینکه بعد از رینوپلاستی لازم است چه داروهایی را برای تسکین درد مورد استفاده قرار دهیم یا چه داروهایی در سرعت گرفتن روند بهبود مفید هستند یا لازم است از مصرف چه داروهایی اجتناب کنیم همگی موضوعاتی هستند که قبل از فرایند جراحی باید درباره آنها بحث شده و به آنها پرداخته شود. آگاهی داشتن و دنبال کردن برخی نکات درباره این موضوع که چه داروهایی باید برای تسکین و کنترل درد در طول دوره ریکاوری مورد استفاده قرار گیرد بسیار حائز اهمیت است. برخی از این نکات شامل موارد زیر می باشد:

نکته اول: اولین و مهم ترین نکته ای که بیمار باید در راستای مصرف دارو جهت کاهش درد جراحی بینی به آن توجه داشته باشد این است که داروهایی که می خواهید مصرف کنید باید گزینه هایی باشد که جراح آنها را تجویز کرده و شما نباید به طور اختیاری دارویی را که خودتان فکر می کنید در کاهش دادن درد مفید است مورد استفاده قرار دهید.

نکته دوم: حتماً قبل از عمل تست های توصیه شده توسط بهترین جراح بینی را بدهید تا در صورت ابتلا به بیماری زمینه ای یا آلرژی، موضوع توسط جراح مورد ارزیابی قرار گرفته و ایشان برای کاهش درد جراحی بینی در دوره نقاهت داروی متناسب با شرایط شما را برایتان تجویز کند.

نکته سوم: بنا به توصیه دیگران دارو مصرف نکنید. هر فرد دارای ویژگی های فیزیکی خاص خود بوده و بدن او در مقایسه با بدن سایرین واکنش متفاوتی را به یک دارو نشان می دهد. بنابراین اگر از دوستان و نزدیکان شما قبلاً تحت عمل قرار گرفته و دارویی برای آنها تجویز شده که خیلی خوب اثر کرده است این بدان معنی نیست که آن دارو الزاماً در بدن شما نیز همان نتیجه را بدهد. پس جز توصیه پزشک، توصیه هیچ فرد دیگری را دنبال نکنید.

درد بعد از عمل بینی تا کی ادامه دارد؟

قبل از تجربه کردن رینوپلاستی یکی از موضوعاتی که بدون شک ذهن بیمار را به خود مشغول می کند این است که قرار است در طول دوره ریکاوری چقدر درد بکشم، آیا این درد قابل تحمل است و اینکه قرار است تا کی ادامه داشته باشد و به طور کلی راه های کاهش درد جراحی بینی چیست؟ بر خلاف برخی جراحی ها از قبیل جراحی شکم یا سینه، دوره ریکاوری  بر مبنای علائم ظاهری قابل مشاهده در چهره فرد قابل پیش بینی است. این جراحی که فرایند اصلاح استخوان و غضروف زیر بافت پوست بینی است باعث بروز مداخلاتی در عملکردهای اولیه بدن نمی شود. بعنوان یک بیمار قطعاً دوست دارید بدانید بعد از عمل تا چه مدت باید درد را تحمل کنید.

در پاسخ به این مطلب باید بگوییم که درد تجربه شده و شدت آن و اینکه قرار است تا کی ادامه داشته باشد در بیماران مختلف متفاوت است. ولی آنچه بر اساس تجریبات بیمارانی که قبلاً تحت جراحی قرار گرفته و اطلاعاتی در خصوص درد بعد از عمل بینی را ارائه داده اند، اولاً میزان درد تجربه شده در دوره ریکاوری بعد از رینوپلاستی حداقل بوده و بسیار جزئی می باشد و شدت درد نیز با هر سطحی اغلب از 36 ساعت تا 72 ساعت فراتر نمی رود. رکودهای ثبت شده مربوط به دوره های طولانی تر تجربه درد بعد از عمل به مواردی مربوط می شوند که در آن بینی بیمار دچار ضربه شده یا مورد دستکاری قرار گرفته یا دچار عفونت شده است.

بینی به علت ظریف بودن بافت و چارچوب آن تا چند ماه بعد از جراحی هنوز حساس است. به طوریکه اگر آن را لمس یا دستکاری کنید احساس درد بعید نیست. پس مراقبت کافی در طول یک سال اول بعد از عمل الزامی است.

کاهش درد استخوان بینی بعد از عمل

جراحی بینی نیز مانند سایر فرایند های جراحی به علت تهاجمی بودن ماهیت آن بدون شک با درد همراه است. در طول جراحی با توجه به اینکه فرایند اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می شود هیچ دردی احساس نمیشود ولی با فروکش کردن آثار بیهوشی علائم درد آغاز می شود. در طول جراحی برای شکل دهی به چارچوب استخوانی و غضروفی بینی عملیاتی بر روی این اندام انجام می شود. البته بر حسب میزان مهارت و تجربه جراح و تکنیک های مورد استفاده، کیفیت اجرای عملیات برای ایجاد این تغییر شکل ها متفاوت است. همین امر دامنه احساس درد بعد از عمل را تحت تاثیر قرار می دهد. از طرفی آستانه درد در افراد مختلف متفاوت است. پس نمی توان یک قانون کلی در خصوص احساس درد در استخوان بعد از عمل بینی ارائه داد. برخی بیماران بعد از عمل هیچ دردی را در استخوان تجربه نکرده در حالیکه برخی دیگر آن را احساس می کنند.

زمان بندی کاهش درد جراحی بینی

درد بینی یک ماه بعد از عمل

یکی از دستاوردهای بزرگی که در حوزه پزشکی و نیز در جراحی بینی رخ داده است استفاده از تکنیک های کاهش درد بعد از عمل است. بنابراین اگر نگران هستید که درد چشم انتظار است تا بعد از جراحی گریبان شما را بگیرد باید به شما بگوییم که عمل دماغ خصوصاً با تکنیک های پیشرفته امروزی یک فرایند کم درد است و اگر سطح آگاهی خود را بالا ببرید خود به این استدلال منطقی می رسید که درد اصلاً موضوع نگران کننده ای نیست که بخواهد شما را از انجام جراحی منصرف کند. همانطور که پیشتر گفته شد درد بعد از عمل بینی حداکثر تا سه روز مهمان شماست و بعد از سپری شدن سه روز با شما و بینی تان خداحافظی خواهد کرد.

درد بینی سه ماه بعد از عمل

در تمامی روش های جراحی صرفنظر از مدل اجرا شده، جنسیت بیمار و سن او، بعد از سپری شدن یک دوره دو تا سه روزه بیمار دیگر هیچ دردی را در بینی احساس نخواهد کرد. البته این دامنه زمانی در شرایطی است که جراحی به دست یک جراح با تجربه و ماهر انجام شده و مراقبت های بعد از جراحی با دقت و حساسیت اجرا شده اند. اما در برخی موارد در پی عدم رعایت موارد فوق، ممکن است در ماه های پس از جراحی به علت خطاهای جراحی یا عفونی شدن زخم ها بیمار درد را در بینی خود تجربه کند. مشاهده چنین شرایطی قطعاً نگران کننده بوده و بیمار باید بلافاصله برای پیگیری علت درد به جراح مراجعه کند.

علت درد بینی بعد از عمل

درد با از بین رفتن اثر بیهوشی آغاز خواهد شد. طبیعی است که به علت دستکاری شدن غضروف و استخوان در طول جراحی، بعد از رفع اثر داروی بیهوشی درد را تجربه کنیم. ولی خوشبختانه اندازه این درد چندان زیاد نیست به طوریکه مسکن های تجویز شده توسط پزشک می تواند از پس کنترل کردن آن برآید. روند درد بعد از عمل بینی یک روند کاهشی است به طوریکه حداکثر در طول سه روز اول بعد از جراحی به حداقل رسیده و فروکش می کند. اما اگر بعد از سپری شدن این دوره در طول هفته های بعد از عمل همچنان در بینی خود احساس درد داشتید باید به عفونی شدن بینی تان شک کنید. اگر در کنار درد علائمی دیگری از قبیل التهاب و کبودی نیز شدت گرفته بود و احساس لرز می کردید حتماً باید برای پیگیری درمان به پزشک مراجعه کنید.

 

دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

دکتر مهدی صابری

دکتر مهدی صابری

متخصص جراحی زیبایی، فک و صورت
با سابقه درخشان در زمینه جراحی بینی

دکتر مهدی صابری جراح و متخصص برجسته در زمینه جراحی زیبایی، فک و صورت هستند که بر حوزه جراحی بینی تمرکز و تسلط بالایی دارند. ایشان با سالها تجربه و تعهد به ارائه خدمات با کیفیت بالا ، به دنبال ایجاد بهترین نتایج برای مراجعین خود هستند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها